Kommunalskatten i Kungsbacka 2026
Kommunalskatten i Kungsbacka är 32,58 procent 2026: kommun 21,18 och region 11,40. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 32,872 procent, och det ger skattetabell 33. Kungsbacka har plats 70 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Den är 0,15 procentenheter lägre än 2025. Kommunens skattesats sänktes med 0,15 procentenheter.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 21,18 %
- Region
- 11,40 %
- Kommunalskatt
- 32,58 %
- Begravningsavgift
- 0,292 %
- Summa, ger tabell 33
- 32,872 %
- Kommunalskatt 2025
- 32,73 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 0,20 procentenheter över rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.
Kommunalskatten i Kungsbacka 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Kungsbacka gått från 29,55 till 32,58 procent. Den har ändrats sex gånger. Högst var den 32,73 procent (2020-2025) och lägst 29,55 procent (2000). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 21,18 | 11,40 | 32,58 |
| 2025 | 21,33 | 11,40 | 32,73 |
| 2024 | 21,33 | 11,40 | 32,73 |
| 2023 | 21,33 | 11,40 | 32,73 |
| 2022 | 21,33 | 11,40 | 32,73 |
| 2021 | 21,33 | 11,40 | 32,73 |
| 2020 | 21,33 | 11,40 | 32,73 |
| 2019 | 21,33 | 10,82 | 32,15 |
| 2018 | 21,33 | 10,82 | 32,15 |
| 2017 | 21,33 | 10,82 | 32,15 |
| 2016 | 21,33 | 10,82 | 32,15 |
| 2015 | 21,33 | 10,82 | 32,15 |
| 2014 | 21,33 | 10,42 | 31,75 |
| 2013 | 21,33 | 10,42 | 31,75 |
| 2012 | 21,33 | 10,42 | 31,75 |
| 2011 | 21,53 | 9,72 | 31,25 |
| 2010 | 21,53 | 9,72 | 31,25 |
| 2009 | 21,53 | 9,72 | 31,25 |
| 2008 | 21,53 | 9,72 | 31,25 |
| 2007 | 21,53 | 9,72 | 31,25 |
| 2006 | 21,53 | 9,72 | 31,25 |
| 2005 | 21,53 | 9,72 | 31,25 |
| 2004 | 21,53 | 9,72 | 31,25 |
| 2003 | 20,83 | 9,72 | 30,55 |
| 2002 | 20,83 | 9,72 | 30,55 |
| 2001 | 20,83 | 9,72 | 30,55 |
| 2000 | 19,83 | 9,72 | 29,55 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 0,99 till 1,44 procent beroende på församling. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 34.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Fjärås-Förlanda församling | 1,19 | 34 |
| Frillesås församling | 1,44 | 34 |
| Gällinge församling | 1,44 | 34 |
| Idala församling | 1,44 | 34 |
| Kullaviks församling | 1,04 | 34 |
| Kungsbacka-Hanhals församling | 1,14 | 34 |
| Landa församling | 1,44 | 34 |
| Onsala församling | 0,99 | 34 |
| Släps församling | 1,04 | 34 |
| Tölö församling | 1,14 | 34 |
| Vallda församling | 1,04 | 34 |
| Älvsåkers församling | 1,14 | 34 |
| Ölmevalla församling | 1,44 | 34 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Hallands län
Snittet för länet är 32,39 procent enligt SCB. Lägst i länet har Varberg, 31,73 procent, och högst Hylte, 33,85 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Varberg | 31,73 | |
| Halmstad | 32,38 | |
| Falkenberg | 32,50 | |
| Kungsbacka | 32,58 | −0,15 |
| Laholm | 32,80 | |
| Hylte | 33,85 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 33 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.