Kommunalskatten i Mariestad 2026
Kommunalskatten i Mariestad är 32,74 procent 2026: kommun 21,26 och region 11,48. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 33,032 procent, och det ger skattetabell 33. Mariestad delar plats 76 av 290 räknat från lägst kommunalskatt med en annan kommun. Kommunalskatten är densamma som 2025.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 21,26 %
- Region
- 11,48 %
- Kommunalskatt
- 32,74 %
- Begravningsavgift
- 0,292 %
- Summa, ger tabell 33
- 33,032 %
- Kommunalskatt 2025
- 32,74 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 0,36 procentenheter över rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.
Kommunalskatten i Mariestad 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Mariestad gått från 30,69 till 32,74 procent. Den har ändrats fem gånger. Högst var den 32,74 procent (2015-2026) och lägst 30,69 procent (2000). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 21,26 | 11,48 | 32,74 |
| 2025 | 21,26 | 11,48 | 32,74 |
| 2024 | 21,26 | 11,48 | 32,74 |
| 2023 | 21,26 | 11,48 | 32,74 |
| 2022 | 21,26 | 11,48 | 32,74 |
| 2021 | 21,26 | 11,48 | 32,74 |
| 2020 | 21,26 | 11,48 | 32,74 |
| 2019 | 21,26 | 11,48 | 32,74 |
| 2018 | 21,26 | 11,48 | 32,74 |
| 2017 | 21,26 | 11,48 | 32,74 |
| 2016 | 21,26 | 11,48 | 32,74 |
| 2015 | 21,26 | 11,48 | 32,74 |
| 2014 | 21,26 | 11,13 | 32,39 |
| 2013 | 21,26 | 11,13 | 32,39 |
| 2012 | 21,26 | 10,88 | 32,14 |
| 2011 | 21,69 | 10,45 | 32,14 |
| 2010 | 21,69 | 10,45 | 32,14 |
| 2009 | 21,69 | 10,45 | 32,14 |
| 2008 | 21,69 | 10,45 | 32,14 |
| 2007 | 21,19 | 10,45 | 31,64 |
| 2006 | 21,19 | 10,45 | 31,64 |
| 2005 | 21,19 | 10,45 | 31,64 |
| 2004 | 21,19 | 10,25 | 31,44 |
| 2003 | 21,19 | 10,25 | 31,44 |
| 2002 | 21,19 | 10,25 | 31,44 |
| 2001 | 21,19 | 10,25 | 31,44 |
| 2000 | 21,19 | 9,50 | 30,69 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,055 till 1,355 procent beroende på församling. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 34.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Lugnås församling | 1,355 | 34 |
| Lyrestads församling | 1,335 | 34 |
| Mariestads församling | 1,055 | 34 |
| Ullervads församling | 1,355 | 34 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Västra Götalands län
Snittet för länet är 32,83 procent enligt SCB. Lägst i länet har Partille, 31,36 procent, och högst Munkedal, 34,86 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Partille | 31,36 | −0,03 |
| Härryda | 31,98 | |
| Mölndal | 31,99 | |
| Lerum | 32,03 | −0,10 |
| Ulricehamn | 32,53 | |
| Göteborg | 32,60 | |
| Lidköping | 32,74 | |
| Mariestad | 32,74 | |
| Borås | 32,79 | |
| Ale | 32,80 | −0,05 |
| Karlsborg | 32,80 | |
| Alingsås | 32,84 | |
| Kungälv | 32,92 | |
| Tranemo | 32,98 | |
| Mark | 32,99 | |
| Tanum | 33,04 | |
| Öckerö | 33,04 | |
| Essunga | 33,05 | |
| Bollebygd | 33,07 | |
| Skövde | 33,09 | |
| Vårgårda | 33,09 | |
| Stenungsund | 33,12 | |
| Tibro | 33,19 | |
| Tjörn | 33,19 | |
| Töreboda | 33,20 | |
| Vara | 33,25 | |
| Skara | 33,38 | |
| Strömstad | 33,39 | |
| Falköping | 33,43 | |
| Grästorp | 33,47 | |
| Sotenäs | 33,47 | |
| Hjo | 33,48 | |
| Svenljunga | 33,53 | |
| Tidaholm | 33,55 | |
| Götene | 33,60 | |
| Herrljunga | 33,62 | +0,20 |
| Uddevalla | 33,64 | |
| Orust | 33,69 | −0,10 |
| Vänersborg | 33,69 | |
| Trollhättan | 33,84 | |
| Lilla Edet | 33,85 | |
| Lysekil | 33,94 | |
| Åmål | 33,94 | |
| Gullspång | 33,97 | |
| Mellerud | 34,08 | |
| Färgelanda | 34,39 | |
| Bengtsfors | 34,40 | |
| Dals-Ed | 34,69 | |
| Munkedal | 34,86 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 33 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.