Lön efter skatt i Upplands-Bro
Med 35 000 kr i månadslön får du ut 28 078 kr efter skatt i Upplands-Bro 2026, enligt Skatteverkets tabell 32. Kommunalskatten är 31,73 procent: kommun 19,40 och region 12,33. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 32,022 procent, och det ger tabell 32. Upplands-Bro delar plats 37 av 290 räknat från lägst kommunalskatt med en annan kommun. Kommunalskatten är 0,05 procentenheter lägre än 2025.
Lönebesked, Upplands-Bro
| Bruttolön | 35 000 kr |
| Skatteavdrag (tabell 32, kolumn 1) | 6 922 kr |
| Nettolön, att få ut | 28 078 kr |
28 078 kr
336 936 kr om året efter skatt. Skatten är 19,8 % av lönen.
Upplands-Bro: kommunalskatt 31,73 % (kommun 19,40 + region 12,33) och begravningsavgift 0,292 %, sammanlagt 32,022 %, alltså tabell 32.
Nettolön i Upplands-Bro 2026
| Bruttolön | Skatt | Nettolön |
|---|---|---|
| 20 000 kr | 3 290 kr | 16 710 kr |
| 25 000 kr | 4 484 kr | 20 516 kr |
| 28 000 kr | 5 215 kr | 22 785 kr |
| 30 000 kr | 5 703 kr | 24 297 kr |
| 32 000 kr | 6 190 kr | 25 810 kr |
| 35 000 kr | 6 922 kr | 28 078 kr |
| 38 000 kr | 7 653 kr | 30 347 kr |
| 40 000 kr | 8 151 kr | 31 849 kr |
| 45 000 kr | 9 751 kr | 35 249 kr |
| 50 000 kr | 11 351 kr | 38 649 kr |
| 55 000 kr | 12 951 kr | 42 049 kr |
| 60 000 kr | 15 544 kr | 44 456 kr |
| 70 000 kr | 20 744 kr | 49 256 kr |
| 80 000 kr | 25 944 kr | 54 056 kr |
| 100 000 kr | 36 000 kr | 64 000 kr |
Utan kyrkoavgift, tabell 32 kolumn 1 (under 66 år) och kolumn 3 (66 år eller äldre vid årets början).
Med kyrkoavgift: församlingarna i Upplands-Bro
Är du medlem i Svenska kyrkan räknas kyrkoavgiften i din församling med när tabellen väljs. Nettolönen på 35 000 kr i månaden:
| Församling | Tabell | Nettolön |
|---|---|---|
| Bro församlingkyrkoavgift 0,99 % | 33 | 27 866 kr |
| Kungsängen-Västra Ryds församlingkyrkoavgift 0,88 % | 33 | 27 866 kr |
Kommunalskatt och begravningsavgift 32,022 % plus församlingens kyrkoavgift, avrundat till heltal. Välj församling i räknaren för andra löner.
Samma lön i grannkommunerna
35 000 kr i månadslön i de 26 kommunerna i Stockholms län, mest kvar först:
| Kommun | Tabell | Nettolön |
|---|---|---|
| Österåker | 29 | 28 717 kr |
| Lidingö | 30 | 28 504 kr |
| Nacka | 30 | 28 504 kr |
| Solna | 30 | 28 504 kr |
| Täby | 30 | 28 504 kr |
| Danderyd | 31 | 28 291 kr |
| Sollentuna | 31 | 28 291 kr |
| Stockholm | 31 | 28 291 kr |
| Ekerö | 32 | 28 078 kr |
| Haninge | 32 | 28 078 kr |
| Huddinge | 32 | 28 078 kr |
| Järfälla | 32 | 28 078 kr |
| Norrtälje | 32 | 28 078 kr |
| Nynäshamn | 32 | 28 078 kr |
| Salem | 32 | 28 078 kr |
| Sigtuna | 32 | 28 078 kr |
| Sundbyberg | 32 | 28 078 kr |
| Tyresö | 32 | 28 078 kr |
| Upplands Väsby | 32 | 28 078 kr |
| Upplands-Bro | 32 | 28 078 kr |
| Vallentuna | 32 | 28 078 kr |
| Vaxholm | 32 | 28 078 kr |
| Värmdö | 32 | 28 078 kr |
| Botkyrka | 33 | 27 866 kr |
| Nykvarn | 33 | 27 866 kr |
| Södertälje | 33 | 27 866 kr |
Frågor och svar
Hur mycket blir 35 000 kr efter skatt i Upplands-Bro?
28 078 kr i månaden, med skatteavdrag 6 922 kr enligt tabell 32 (2026).
Vad blir 30 000 kr efter skatt i Upplands-Bro?
24 297 kr i månaden 2026, med skatteavdrag 5 703 kr enligt tabell 32.
Vilken skattetabell gäller i Upplands-Bro?
Tabell 32 om du inte är medlem i Svenska kyrkan: kommunalskatten 31,73 procent plus begravningsavgiften 0,292 blir 32,022 procent, avrundat 32. Medlemmar i Svenska kyrkan har tabell 33, eftersom kyrkoavgiften (0,88 till 0,99 procent) räknas med.
Var i Stockholms län blir det mest kvar av lönen?
Med 35 000 kr i månadslön blir det mest kvar i Österåker, 28 717 kr, och minst i tre kommuner: Botkyrka, Nykvarn och Södertälje, 27 866 kr. I Upplands-Bro blir det 28 078 kr.
När börjar man betala statlig skatt?
På den del av årsinkomsten som är över 660 400 kr 2026 (cirka 55 000 kr i månaden) för den som inte fyllt 66 år vid årets början, och över 760 500 kr för den som fyllt 66. Den statliga skatten är 20 procent och lika i alla kommuner.
Vad är kommunalskatten i Upplands-Bro 2026?
31,73 procent: kommun 19,40 och region 12,33. Begravningsavgiften 0,292 procent kommer till, och för medlemmar i Svenska kyrkan kyrkoavgiften 0,88 till 0,99 procent.
Uppdaterad . Skatteverkets skattetabeller och skattesatser per kommun och församling för 2026, SCB:s kommunala skattesatser (öppna data) och Skatteverket om brytpunkten för statlig skatt (skatteverket.se). Uträkningen gäller månadslön och tabellens avdrag; jämkning, sidoinkomster och avdrag på lönebeskedet kan ändra beloppet. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.