Kommunalskatten i Kil 2026
Kommunalskatten i Kil är 34,63 procent 2026: kommun 22,35 och region 12,28. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 34,922 procent, och det ger skattetabell 35. Kil delar plats 260 av 290 räknat från lägst kommunalskatt med två andra kommuner. Kommunalskatten är densamma som 2025.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 22,35 %
- Region
- 12,28 %
- Kommunalskatt
- 34,63 %
- Begravningsavgift
- 0,292 %
- Summa, ger tabell 35
- 34,922 %
- Kommunalskatt 2025
- 34,63 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 2,25 procentenheter över rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.
Kommunalskatten i Kil 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Kil gått från 32,00 till 34,63 procent. Den har ändrats sju gånger. Högst var den 34,63 procent (2025-2026) och lägst 32,00 procent (2000-2001). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 22,35 | 12,28 | 34,63 |
| 2025 | 22,35 | 12,28 | 34,63 |
| 2024 | 22,35 | 11,68 | 34,03 |
| 2023 | 21,87 | 11,68 | 33,55 |
| 2022 | 21,87 | 11,68 | 33,55 |
| 2021 | 21,87 | 11,68 | 33,55 |
| 2020 | 21,87 | 11,68 | 33,55 |
| 2019 | 21,87 | 11,68 | 33,55 |
| 2018 | 22,35 | 11,20 | 33,55 |
| 2017 | 22,35 | 11,20 | 33,55 |
| 2016 | 22,35 | 11,20 | 33,55 |
| 2015 | 22,35 | 11,20 | 33,55 |
| 2014 | 22,35 | 11,20 | 33,55 |
| 2013 | 22,35 | 11,20 | 33,55 |
| 2012 | 22,40 | 11,20 | 33,60 |
| 2011 | 22,40 | 10,75 | 33,15 |
| 2010 | 22,40 | 10,75 | 33,15 |
| 2009 | 22,40 | 10,75 | 33,15 |
| 2008 | 22,40 | 10,50 | 32,90 |
| 2007 | 22,40 | 10,50 | 32,90 |
| 2006 | 22,40 | 10,50 | 32,90 |
| 2005 | 22,40 | 10,50 | 32,90 |
| 2004 | 22,40 | 10,50 | 32,90 |
| 2003 | 22,40 | 10,50 | 32,90 |
| 2002 | 22,00 | 10,50 | 32,50 |
| 2001 | 22,00 | 10,00 | 32,00 |
| 2000 | 22,00 | 10,00 | 32,00 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,115 procent i alla tre församlingar. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 36.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Boda församling | 1,115 | 36 |
| Frykeruds församling | 1,115 | 36 |
| Stora Kils församling | 1,115 | 36 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Värmlands län
Snittet för länet är 34,06 procent enligt SCB. Lägst i länet har Karlstad, 33,55 procent, och högst Hammarö, 35,05 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Karlstad | 33,55 | |
| Sunne | 33,75 | −0,15 |
| Säffle | 33,80 | |
| Arvika | 34,03 | |
| Kristinehamn | 34,25 | |
| Årjäng | 34,25 | |
| Hagfors | 34,30 | |
| Munkfors | 34,30 | |
| Torsby | 34,30 | |
| Eda | 34,55 | |
| Filipstad | 34,55 | |
| Forshaga | 34,63 | |
| Kil | 34,63 | |
| Grums | 34,78 | |
| Storfors | 34,98 | |
| Hammarö | 35,05 | −0,15 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 35 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.