Hoppa till innehållet
Beloppet

Kommunalskatten i Knivsta 2026

Kommunalskatten i Knivsta är 32,62 procent 2026: kommun 20,91 och region 11,71. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 32,912 procent, och det ger skattetabell 33. Knivsta har plats 72 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Kommunalskatten är densamma som 2025.

Skattesatsen 2026

Kommun
20,91 %
Region
11,71 %
Kommunalskatt
32,62 %
Begravningsavgift
0,292 %
Summa, ger tabell 33
32,912 %
Kommunalskatt 2025
32,62 %
Rikets snitt 2026 (SCB)
32,38 %

Det är 0,24 procentenheter över rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.

Kommunalskatten i Knivsta 2003-2026

Från 2003 till 2026 har kommunalskatten i Knivsta gått från 31,40 till 32,62 procent. Den har ändrats åtta gånger. Högst var den 33,32 procent (2019-2020) och lägst 31,40 procent (2003-2004). Rikets snitt gick under samma tid från 31,17 till 32,38 procent.

31 %32 %33 %34 %200520102015202020262003: Knivsta 31,40 %, riket 31,17 %2004: Knivsta 31,40 %, riket 31,51 %2005: Knivsta 31,87 %, riket 31,60 %2006: Knivsta 31,87 %, riket 31,60 %2007: Knivsta 31,87 %, riket 31,55 %2008: Knivsta 31,82 %, riket 31,44 %2009: Knivsta 31,77 %, riket 31,52 %2010: Knivsta 31,77 %, riket 31,56 %2011: Knivsta 31,77 %, riket 31,55 %2012: Knivsta 31,77 %, riket 31,60 %2013: Knivsta 32,07 %, riket 31,73 %2014: Knivsta 32,07 %, riket 31,86 %2015: Knivsta 32,07 %, riket 31,99 %2016: Knivsta 32,62 %, riket 32,10 %2017: Knivsta 32,62 %, riket 32,12 %2018: Knivsta 32,62 %, riket 32,12 %2019: Knivsta 33,32 %, riket 32,19 %2020: Knivsta 33,32 %, riket 32,28 %2021: Knivsta 33,22 %, riket 32,27 %2022: Knivsta 32,62 %, riket 32,24 %2023: Knivsta 32,62 %, riket 32,24 %2024: Knivsta 32,62 %, riket 32,37 %2025: Knivsta 32,62 %, riket 32,41 %2026: Knivsta 32,62 %, riket 32,38 %
ÅrKommunRegionKommunalskatt
202620,9111,7132,62
202520,9111,7132,62
202420,9111,7132,62
202320,9111,7132,62
202220,9111,7132,62
202121,5111,7133,22
202021,6111,7133,32
201921,6111,7133,32
201820,9111,7132,62
201720,9111,7132,62
201620,9111,7132,62
201520,9111,1632,07
201420,9111,1632,07
201320,9111,1632,07
201220,9110,8631,77
201121,4010,3731,77
201021,4010,3731,77
200921,4010,3731,77
200821,4510,3731,82
200721,5010,3731,87
200621,5010,3731,87
200521,5010,3731,87
200421,0310,3731,40
200321,0310,3731,40

Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget. SCB redovisar Knivsta från 2003.

Kyrkoavgift per församling 2026

Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,03 procent i alla sex församlingar. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 34.

FörsamlingKyrkoavgiftTabell
Alsike församling1,0334
Husby-Långhundra församling1,0334
Knivsta församling1,0334
Lagga församling1,0334
Vassunda församling1,0334
Östuna församling1,0334

Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.

Kommunalskatten i Uppsala län

Snittet för länet är 32,99 procent enligt SCB. Lägst i länet har Knivsta, 32,62 procent, och högst Älvkarleby, 34,40 procent.

KommunSkattÄndring
Knivsta32,62
Uppsala32,85
Tierp33,00
Enköping33,05
Håbo33,30
Östhammar33,30−0,05
Heby34,21
Älvkarleby34,40

Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.

Alla 290 kommuner rangordnade.

Relaterat

Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 33 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.