Kommunalskatten i Tierp 2026
Kommunalskatten i Tierp är 33,00 procent 2026: kommun 21,29 och region 11,71. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 33,292 procent, och det ger skattetabell 33. Tierp delar plats 92 av 290 räknat från lägst kommunalskatt med en annan kommun. Kommunalskatten är densamma som 2025.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 21,29 %
- Region
- 11,71 %
- Kommunalskatt
- 33,00 %
- Begravningsavgift
- 0,292 %
- Summa, ger tabell 33
- 33,292 %
- Kommunalskatt 2025
- 33,00 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 0,62 procentenheter över rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.
Kommunalskatten i Tierp 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Tierp gått från 31,10 till 33,00 procent. Den har ändrats sju gånger. Högst var den 33,00 procent (2019-2026) och lägst 30,70 procent (2002). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 21,29 | 11,71 | 33,00 |
| 2025 | 21,29 | 11,71 | 33,00 |
| 2024 | 21,29 | 11,71 | 33,00 |
| 2023 | 21,29 | 11,71 | 33,00 |
| 2022 | 21,29 | 11,71 | 33,00 |
| 2021 | 21,29 | 11,71 | 33,00 |
| 2020 | 21,29 | 11,71 | 33,00 |
| 2019 | 21,29 | 11,71 | 33,00 |
| 2018 | 20,99 | 11,71 | 32,70 |
| 2017 | 20,99 | 11,71 | 32,70 |
| 2016 | 20,99 | 11,71 | 32,70 |
| 2015 | 20,99 | 11,16 | 32,15 |
| 2014 | 20,99 | 11,16 | 32,15 |
| 2013 | 20,99 | 11,16 | 32,15 |
| 2012 | 20,99 | 10,86 | 31,85 |
| 2011 | 21,08 | 10,37 | 31,45 |
| 2010 | 21,08 | 10,37 | 31,45 |
| 2009 | 21,08 | 10,37 | 31,45 |
| 2008 | 21,08 | 10,37 | 31,45 |
| 2007 | 21,08 | 10,37 | 31,45 |
| 2006 | 21,08 | 10,37 | 31,45 |
| 2005 | 21,08 | 10,37 | 31,45 |
| 2004 | 21,08 | 10,37 | 31,45 |
| 2003 | 21,08 | 10,37 | 31,45 |
| 2002 | 21,08 | 9,62 | 30,70 |
| 2001 | 21,28 | 9,62 | 30,90 |
| 2000 | 21,48 | 9,62 | 31,10 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,42 till 1,55 procent beroende på församling. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 35.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Hållnäs-Österlövsta församling | 1,42 | 35 |
| Tierp-Söderfors församling | 1,48 | 35 |
| Tolfta församling | 1,42 | 35 |
| Vendel-Tegelsmora församling | 1,55 | 35 |
| Västlands församling | 1,42 | 35 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Uppsala län
Snittet för länet är 32,99 procent enligt SCB. Lägst i länet har Knivsta, 32,62 procent, och högst Älvkarleby, 34,40 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Knivsta | 32,62 | |
| Uppsala | 32,85 | |
| Tierp | 33,00 | |
| Enköping | 33,05 | |
| Håbo | 33,30 | |
| Östhammar | 33,30 | −0,05 |
| Heby | 34,21 | |
| Älvkarleby | 34,40 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 33 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.