Kommunalskatten i Nordmaling 2026
Kommunalskatten i Nordmaling är 35,10 procent 2026: kommun 23,25 och region 11,85. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 35,392 procent, och det ger skattetabell 35. Nordmaling har plats 281 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Den är 0,50 procentenheter högre än 2025. Regionens skattesats höjdes med 0,50 procentenheter.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 23,25 %
- Region
- 11,85 %
- Kommunalskatt
- 35,10 %
- Begravningsavgift
- 0,292 %
- Summa, ger tabell 35
- 35,392 %
- Kommunalskatt 2025
- 34,60 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 2,72 procentenheter över rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.
Kommunalskatten i Nordmaling 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Nordmaling gått från 32,35 till 35,10 procent. Den har ändrats sex gånger. Högst var den 35,10 procent (2026) och lägst 32,35 procent (2000-2004). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 23,25 | 11,85 | 35,10 |
| 2025 | 23,25 | 11,35 | 34,60 |
| 2024 | 23,25 | 11,35 | 34,60 |
| 2023 | 23,25 | 11,35 | 34,60 |
| 2022 | 23,25 | 11,35 | 34,60 |
| 2021 | 23,25 | 11,35 | 34,60 |
| 2020 | 23,25 | 11,35 | 34,60 |
| 2019 | 23,30 | 11,30 | 34,60 |
| 2018 | 23,30 | 11,30 | 34,60 |
| 2017 | 23,30 | 11,30 | 34,60 |
| 2016 | 23,30 | 10,80 | 34,10 |
| 2015 | 23,25 | 10,80 | 34,05 |
| 2014 | 23,25 | 10,80 | 34,05 |
| 2013 | 23,25 | 10,30 | 33,55 |
| 2012 | 23,05 | 10,50 | 33,55 |
| 2011 | 23,05 | 10,50 | 33,55 |
| 2010 | 23,05 | 10,50 | 33,55 |
| 2009 | 22,65 | 10,50 | 33,15 |
| 2008 | 22,65 | 10,50 | 33,15 |
| 2007 | 22,65 | 10,50 | 33,15 |
| 2006 | 22,65 | 10,50 | 33,15 |
| 2005 | 22,65 | 10,50 | 33,15 |
| 2004 | 22,65 | 9,70 | 32,35 |
| 2003 | 22,65 | 9,70 | 32,35 |
| 2002 | 22,65 | 9,70 | 32,35 |
| 2001 | 22,65 | 9,70 | 32,35 |
| 2000 | 22,65 | 9,70 | 32,35 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,20 procent i kommunens enda församling, Nordmalings församling. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 37.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Nordmalings församling | 1,20 | 37 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Västerbottens län
Snittet för länet är 34,70 procent enligt SCB. Lägst i länet har Skellefteå, 34,45 procent, och högst Dorotea, 35,65 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Skellefteå | 34,45 | +0,50 |
| Umeå | 34,65 | +0,50 |
| Lycksele | 34,90 | +0,50 |
| Storuman | 34,95 | +0,50 |
| Bjurholm | 35,00 | +0,50 |
| Robertsfors | 35,00 | +0,50 |
| Nordmaling | 35,10 | +0,50 |
| Malå | 35,20 | +0,50 |
| Norsjö | 35,20 | +0,50 |
| Vindeln | 35,20 | +0,50 |
| Vännäs | 35,20 | +0,50 |
| Sorsele | 35,45 | +0,50 |
| Åsele | 35,45 | +0,50 |
| Vilhelmina | 35,50 | +0,50 |
| Dorotea | 35,65 | +0,50 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 35 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.