Kommunalskatten i Örkelljunga 2026
Kommunalskatten i Örkelljunga är 30,24 procent 2026: kommun 19,06 och region 11,18. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 30,532 procent, och det ger skattetabell 31. Örkelljunga har plats 9 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Kommunalskatten är densamma som 2025.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 19,06 %
- Region
- 11,18 %
- Kommunalskatt
- 30,24 %
- Begravningsavgift
- 0,292 %
- Summa, ger tabell 31
- 30,532 %
- Kommunalskatt 2025
- 30,24 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 2,14 procentenheter under rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.
Kommunalskatten i Örkelljunga 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Örkelljunga gått från 28,15 till 30,24 procent. Den har ändrats fyra gånger. Högst var den 30,24 procent (2019-2026) och lägst 28,15 procent (2000-2002). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 19,06 | 11,18 | 30,24 |
| 2025 | 19,06 | 11,18 | 30,24 |
| 2024 | 19,06 | 11,18 | 30,24 |
| 2023 | 19,06 | 11,18 | 30,24 |
| 2022 | 19,06 | 11,18 | 30,24 |
| 2021 | 19,06 | 11,18 | 30,24 |
| 2020 | 19,06 | 11,18 | 30,24 |
| 2019 | 19,06 | 11,18 | 30,24 |
| 2018 | 19,06 | 10,69 | 29,75 |
| 2017 | 19,06 | 10,69 | 29,75 |
| 2016 | 19,06 | 10,69 | 29,75 |
| 2015 | 19,06 | 10,69 | 29,75 |
| 2014 | 18,76 | 10,69 | 29,45 |
| 2013 | 18,76 | 10,39 | 29,15 |
| 2012 | 18,76 | 10,39 | 29,15 |
| 2011 | 18,76 | 10,39 | 29,15 |
| 2010 | 18,76 | 10,39 | 29,15 |
| 2009 | 18,76 | 10,39 | 29,15 |
| 2008 | 18,76 | 10,39 | 29,15 |
| 2007 | 18,76 | 10,39 | 29,15 |
| 2006 | 18,76 | 10,39 | 29,15 |
| 2005 | 18,76 | 10,39 | 29,15 |
| 2004 | 18,76 | 10,39 | 29,15 |
| 2003 | 18,76 | 10,39 | 29,15 |
| 2002 | 18,76 | 9,39 | 28,15 |
| 2001 | 18,76 | 9,39 | 28,15 |
| 2000 | 18,76 | 9,39 | 28,15 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,18 procent i alla tre församlingar. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 32.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Rya församling | 1,18 | 32 |
| Skånes-Fagerhults församling | 1,18 | 32 |
| Örkelljunga församling | 1,18 | 32 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Skåne län
Snittet för länet är 31,80 procent enligt SCB. Lägst i länet har Kävlinge, 29,59 procent, och högst Osby, 33,99 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Kävlinge | 29,59 | −0,10 |
| Vellinge | 29,68 | |
| Staffanstorp | 30,12 | −0,15 |
| Örkelljunga | 30,24 | |
| Lomma | 30,72 | −0,10 |
| Höganäs | 30,91 | |
| Burlöv | 31,27 | |
| Ystad | 31,29 | |
| Ängelholm | 31,35 | −0,12 |
| Helsingborg | 31,39 | |
| Båstad | 31,41 | |
| Landskrona | 31,42 | |
| Svedala | 31,42 | |
| Åstorp | 31,47 | |
| Trelleborg | 31,58 | |
| Skurup | 31,60 | |
| Simrishamn | 31,69 | |
| Eslöv | 31,72 | |
| Tomelilla | 31,79 | |
| Svalöv | 31,92 | |
| Klippan | 31,93 | |
| Perstorp | 31,99 | |
| Sjöbo | 32,10 | |
| Bjuv | 32,17 | |
| Östra Göinge | 32,17 | |
| Hörby | 32,26 | |
| Hässleholm | 32,38 | |
| Lund | 32,42 | |
| Malmö | 32,42 | |
| Höör | 32,63 | −0,30 |
| Kristianstad | 32,64 | |
| Bromölla | 33,74 | |
| Osby | 33,99 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 31 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.