Kommunalskatten i Svalöv 2026
Kommunalskatten i Svalöv är 31,92 procent 2026: kommun 20,74 och region 11,18. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 32,212 procent, och det ger skattetabell 32. Svalöv har plats 44 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Kommunalskatten är densamma som 2025.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 20,74 %
- Region
- 11,18 %
- Kommunalskatt
- 31,92 %
- Begravningsavgift
- 0,292 %
- Summa, ger tabell 32
- 32,212 %
- Kommunalskatt 2025
- 31,92 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 0,46 procentenheter under rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.
Kommunalskatten i Svalöv 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Svalöv gått från 29,38 till 31,92 procent. Den har ändrats fem gånger. Högst var den 31,92 procent (2019-2026) och lägst 29,38 procent (2000-2002). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 20,74 | 11,18 | 31,92 |
| 2025 | 20,74 | 11,18 | 31,92 |
| 2024 | 20,74 | 11,18 | 31,92 |
| 2023 | 20,74 | 11,18 | 31,92 |
| 2022 | 20,74 | 11,18 | 31,92 |
| 2021 | 20,74 | 11,18 | 31,92 |
| 2020 | 20,74 | 11,18 | 31,92 |
| 2019 | 20,74 | 11,18 | 31,92 |
| 2018 | 20,74 | 10,69 | 31,43 |
| 2017 | 20,74 | 10,69 | 31,43 |
| 2016 | 20,49 | 10,69 | 31,18 |
| 2015 | 20,49 | 10,69 | 31,18 |
| 2014 | 20,49 | 10,69 | 31,18 |
| 2013 | 20,49 | 10,39 | 30,88 |
| 2012 | 20,49 | 10,39 | 30,88 |
| 2011 | 20,49 | 10,39 | 30,88 |
| 2010 | 20,49 | 10,39 | 30,88 |
| 2009 | 20,49 | 10,39 | 30,88 |
| 2008 | 19,99 | 10,39 | 30,38 |
| 2007 | 19,99 | 10,39 | 30,38 |
| 2006 | 19,99 | 10,39 | 30,38 |
| 2005 | 19,99 | 10,39 | 30,38 |
| 2004 | 19,99 | 10,39 | 30,38 |
| 2003 | 19,99 | 10,39 | 30,38 |
| 2002 | 19,99 | 9,39 | 29,38 |
| 2001 | 19,99 | 9,39 | 29,38 |
| 2000 | 19,99 | 9,39 | 29,38 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,27 till 1,43 procent beroende på församling. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 33 eller 34, beroende på församling.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Billeberga-Sireköpinge församling | 1,27 | 33 |
| Kågeröd-Röstånga församling | 1,43 | 34 |
| Svalövs församling | 1,27 | 33 |
| Teckomatorps församling | 1,27 | 33 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Skåne län
Snittet för länet är 31,80 procent enligt SCB. Lägst i länet har Kävlinge, 29,59 procent, och högst Osby, 33,99 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Kävlinge | 29,59 | −0,10 |
| Vellinge | 29,68 | |
| Staffanstorp | 30,12 | −0,15 |
| Örkelljunga | 30,24 | |
| Lomma | 30,72 | −0,10 |
| Höganäs | 30,91 | |
| Burlöv | 31,27 | |
| Ystad | 31,29 | |
| Ängelholm | 31,35 | −0,12 |
| Helsingborg | 31,39 | |
| Båstad | 31,41 | |
| Landskrona | 31,42 | |
| Svedala | 31,42 | |
| Åstorp | 31,47 | |
| Trelleborg | 31,58 | |
| Skurup | 31,60 | |
| Simrishamn | 31,69 | |
| Eslöv | 31,72 | |
| Tomelilla | 31,79 | |
| Svalöv | 31,92 | |
| Klippan | 31,93 | |
| Perstorp | 31,99 | |
| Sjöbo | 32,10 | |
| Bjuv | 32,17 | |
| Östra Göinge | 32,17 | |
| Hörby | 32,26 | |
| Hässleholm | 32,38 | |
| Lund | 32,42 | |
| Malmö | 32,42 | |
| Höör | 32,63 | −0,30 |
| Kristianstad | 32,64 | |
| Bromölla | 33,74 | |
| Osby | 33,99 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 32 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.