Kommunalskatten i Timrå 2026
Kommunalskatten i Timrå är 34,38 procent 2026: kommun 23,09 och region 11,29. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 34,672 procent, och det ger skattetabell 35. Timrå har plats 245 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Den är 0,10 procentenheter lägre än 2025. Kommunens skattesats sänktes med 0,10 procentenheter.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 23,09 %
- Region
- 11,29 %
- Kommunalskatt
- 34,38 %
- Begravningsavgift
- 0,292 %
- Summa, ger tabell 35
- 34,672 %
- Kommunalskatt 2025
- 34,48 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 2,00 procentenheter över rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.
Kommunalskatten i Timrå 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Timrå gått från 32,34 till 34,38 procent. Den har ändrats sju gånger. Högst var den 34,88 procent (2020-2021) och lägst 32,34 procent (2000-2003). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 23,09 | 11,29 | 34,38 |
| 2025 | 23,19 | 11,29 | 34,48 |
| 2024 | 23,19 | 11,29 | 34,48 |
| 2023 | 23,19 | 11,29 | 34,48 |
| 2022 | 23,24 | 11,29 | 34,53 |
| 2021 | 23,59 | 11,29 | 34,88 |
| 2020 | 23,59 | 11,29 | 34,88 |
| 2019 | 22,64 | 11,29 | 33,93 |
| 2018 | 22,64 | 11,29 | 33,93 |
| 2017 | 22,64 | 11,29 | 33,93 |
| 2016 | 22,64 | 11,29 | 33,93 |
| 2015 | 22,64 | 10,69 | 33,33 |
| 2014 | 22,64 | 10,69 | 33,33 |
| 2013 | 22,34 | 10,99 | 33,33 |
| 2012 | 22,34 | 10,99 | 33,33 |
| 2011 | 22,34 | 10,99 | 33,33 |
| 2010 | 22,34 | 10,99 | 33,33 |
| 2009 | 22,34 | 10,60 | 32,94 |
| 2008 | 22,34 | 10,60 | 32,94 |
| 2007 | 22,34 | 10,60 | 32,94 |
| 2006 | 22,34 | 10,60 | 32,94 |
| 2005 | 22,34 | 10,60 | 32,94 |
| 2004 | 22,34 | 10,60 | 32,94 |
| 2003 | 22,34 | 10,00 | 32,34 |
| 2002 | 22,34 | 10,00 | 32,34 |
| 2001 | 22,34 | 10,00 | 32,34 |
| 2000 | 22,34 | 10,00 | 32,34 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,29 procent i alla fyra församlingar. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 36.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Hässjö församling | 1,29 | 36 |
| Ljustorps församling | 1,29 | 36 |
| Timrå församling | 1,29 | 36 |
| Tynderö församling | 1,29 | 36 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Västernorrlands län
Snittet för länet är 34,09 procent enligt SCB. Lägst i länet har Örnsköldsvik, 33,85 procent, och högst Sollefteå, 34,68 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Örnsköldsvik | 33,85 | −0,15 |
| Sundsvall | 33,88 | |
| Timrå | 34,38 | −0,10 |
| Kramfors | 34,43 | |
| Ånge | 34,62 | |
| Härnösand | 34,63 | |
| Sollefteå | 34,68 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 35 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.