Lön efter skatt i Vansbro
Med 35 000 kr i månadslön får du ut 27 440 kr efter skatt i Vansbro 2026, enligt Skatteverkets tabell 35. Kommunalskatten är 34,28 procent: kommun 22,29 och region 11,99. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 34,572 procent, och det ger tabell 35. Vansbro har plats 232 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Kommunalskatten är densamma som 2025.
Lönebesked, Vansbro
| Bruttolön | 35 000 kr |
| Skatteavdrag (tabell 35, kolumn 1) | 7 560 kr |
| Nettolön, att få ut | 27 440 kr |
27 440 kr
329 280 kr om året efter skatt. Skatten är 21,6 % av lönen.
Vansbro: kommunalskatt 34,28 % (kommun 22,29 + region 11,99) och begravningsavgift 0,292 %, sammanlagt 34,572 %, alltså tabell 35.
Nettolön i Vansbro 2026
| Bruttolön | Skatt | Nettolön |
|---|---|---|
| 20 000 kr | 3 592 kr | 16 408 kr |
| 25 000 kr | 4 898 kr | 20 102 kr |
| 28 000 kr | 5 696 kr | 22 304 kr |
| 30 000 kr | 6 229 kr | 23 771 kr |
| 32 000 kr | 6 761 kr | 25 239 kr |
| 35 000 kr | 7 560 kr | 27 440 kr |
| 38 000 kr | 8 359 kr | 29 641 kr |
| 40 000 kr | 8 903 kr | 31 097 kr |
| 45 000 kr | 10 653 kr | 34 347 kr |
| 50 000 kr | 12 403 kr | 37 597 kr |
| 55 000 kr | 14 153 kr | 40 847 kr |
| 60 000 kr | 16 896 kr | 43 104 kr |
| 70 000 kr | 22 396 kr | 47 604 kr |
| 80 000 kr | 27 896 kr | 52 104 kr |
| 100 000 kr | 39 000 kr | 61 000 kr |
Utan kyrkoavgift, tabell 35 kolumn 1 (under 66 år) och kolumn 3 (66 år eller äldre vid årets början).
Med kyrkoavgift: församlingen i Vansbro
Är du medlem i Svenska kyrkan räknas kyrkoavgiften i din församling med när tabellen väljs. Nettolönen på 35 000 kr i månaden:
| Församling | Tabell | Nettolön |
|---|---|---|
| Järna med Nås och Äppelbo församlingkyrkoavgift 1,33 % | 36 | 27 227 kr |
Kommunalskatt och begravningsavgift 34,572 % plus församlingens kyrkoavgift, avrundat till heltal. Välj församling i räknaren för andra löner.
Samma lön i grannkommunerna
35 000 kr i månadslön i de 15 kommunerna i Dalarnas län, mest kvar först:
| Kommun | Tabell | Nettolön |
|---|---|---|
| Avesta | 34 | 27 653 kr |
| Falun | 34 | 27 653 kr |
| Hedemora | 34 | 27 653 kr |
| Leksand | 34 | 27 653 kr |
| Ludvika | 34 | 27 653 kr |
| Rättvik | 34 | 27 653 kr |
| Borlänge | 35 | 27 440 kr |
| Gagnef | 35 | 27 440 kr |
| Malung-Sälen | 35 | 27 440 kr |
| Mora | 35 | 27 440 kr |
| Orsa | 35 | 27 440 kr |
| Smedjebacken | 35 | 27 440 kr |
| Säter | 35 | 27 440 kr |
| Vansbro | 35 | 27 440 kr |
| Älvdalen | 35 | 27 440 kr |
Frågor och svar
Hur mycket blir 35 000 kr efter skatt i Vansbro?
27 440 kr i månaden, med skatteavdrag 7 560 kr enligt tabell 35 (2026).
Vad blir 30 000 kr efter skatt i Vansbro?
23 771 kr i månaden 2026, med skatteavdrag 6 229 kr enligt tabell 35.
Vilken skattetabell gäller i Vansbro?
Tabell 35 om du inte är medlem i Svenska kyrkan: kommunalskatten 34,28 procent plus begravningsavgiften 0,292 blir 34,572 procent, avrundat 35. Medlemmar i Svenska kyrkan har tabell 36, eftersom kyrkoavgiften (1,33 procent) räknas med.
Var i Dalarnas län blir det mest kvar av lönen?
Med 35 000 kr i månadslön blir det mest kvar i sex kommuner: Avesta, Falun, Hedemora, Leksand, Ludvika och Rättvik, 27 653 kr, och minst i nio kommuner, 27 440 kr. I Vansbro blir det 27 440 kr.
När börjar man betala statlig skatt?
På den del av årsinkomsten som är över 660 400 kr 2026 (cirka 55 000 kr i månaden) för den som inte fyllt 66 år vid årets början, och över 760 500 kr för den som fyllt 66. Den statliga skatten är 20 procent och lika i alla kommuner.
Vad är kommunalskatten i Vansbro 2026?
34,28 procent: kommun 22,29 och region 11,99. Begravningsavgiften 0,292 procent kommer till, och för medlemmar i Svenska kyrkan kyrkoavgiften 1,33 procent.
Uppdaterad . Skatteverkets skattetabeller och skattesatser per kommun och församling för 2026, SCB:s kommunala skattesatser (öppna data) och Skatteverket om brytpunkten för statlig skatt (skatteverket.se). Uträkningen gäller månadslön och tabellens avdrag; jämkning, sidoinkomster och avdrag på lönebeskedet kan ändra beloppet. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.