Lön efter skatt i Västerås
Med 35 000 kr i månadslön får du ut 28 078 kr efter skatt i Västerås 2026, enligt Skatteverkets tabell 32. Kommunalskatten är 31,24 procent: kommun 20,36 och region 10,88. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 31,532 procent, och det ger tabell 32. Västerås har plats 16 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Kommunalskatten är densamma som 2025.
Lönebesked, Västerås
| Bruttolön | 35 000 kr |
| Skatteavdrag (tabell 32, kolumn 1) | 6 922 kr |
| Nettolön, att få ut | 28 078 kr |
28 078 kr
336 936 kr om året efter skatt. Skatten är 19,8 % av lönen.
Västerås: kommunalskatt 31,24 % (kommun 20,36 + region 10,88) och begravningsavgift 0,292 %, sammanlagt 31,532 %, alltså tabell 32.
Nettolön i Västerås 2026
| Bruttolön | Skatt | Nettolön |
|---|---|---|
| 20 000 kr | 3 290 kr | 16 710 kr |
| 25 000 kr | 4 484 kr | 20 516 kr |
| 28 000 kr | 5 215 kr | 22 785 kr |
| 30 000 kr | 5 703 kr | 24 297 kr |
| 32 000 kr | 6 190 kr | 25 810 kr |
| 35 000 kr | 6 922 kr | 28 078 kr |
| 38 000 kr | 7 653 kr | 30 347 kr |
| 40 000 kr | 8 151 kr | 31 849 kr |
| 45 000 kr | 9 751 kr | 35 249 kr |
| 50 000 kr | 11 351 kr | 38 649 kr |
| 55 000 kr | 12 951 kr | 42 049 kr |
| 60 000 kr | 15 544 kr | 44 456 kr |
| 70 000 kr | 20 744 kr | 49 256 kr |
| 80 000 kr | 25 944 kr | 54 056 kr |
| 100 000 kr | 36 000 kr | 64 000 kr |
Utan kyrkoavgift, tabell 32 kolumn 1 (under 66 år) och kolumn 3 (66 år eller äldre vid årets början).
Med kyrkoavgift: församlingarna i Västerås
Är du medlem i Svenska kyrkan räknas kyrkoavgiften i din församling med när tabellen väljs. Nettolönen på 35 000 kr i månaden:
| Församling | Tabell | Nettolön |
|---|---|---|
| Dingtuna-Lillhärads församlingkyrkoavgift 0,96 % | 32 | 28 078 kr |
| Gideonsbergs församlingkyrkoavgift 0,96 % | 32 | 28 078 kr |
| Kungsåra församlingkyrkoavgift 0,96 % | 32 | 28 078 kr |
| Norrbo församlingkyrkoavgift 0,96 % | 32 | 28 078 kr |
| Rytterne församlingkyrkoavgift 0,96 % | 32 | 28 078 kr |
| Skerike församlingkyrkoavgift 0,96 % | 32 | 28 078 kr |
| Tillberga församlingkyrkoavgift 0,96 % | 32 | 28 078 kr |
| Viksängs församlingkyrkoavgift 0,96 % | 32 | 28 078 kr |
| Västerås Badelunda församlingkyrkoavgift 0,96 % | 32 | 28 078 kr |
| Västerås Lundby församlingkyrkoavgift 0,96 % | 32 | 28 078 kr |
| Västerås domkyrkoförsamlingkyrkoavgift 0,96 % | 32 | 28 078 kr |
| Västerås-Barkarö församlingkyrkoavgift 0,96 % | 32 | 28 078 kr |
| Önsta församlingkyrkoavgift 0,96 % | 32 | 28 078 kr |
Kommunalskatt och begravningsavgift 31,532 % plus församlingens kyrkoavgift, avrundat till heltal. Välj församling i räknaren för andra löner.
Samma lön i grannkommunerna
35 000 kr i månadslön i de 10 kommunerna i Västmanlands län, mest kvar först:
| Kommun | Tabell | Nettolön |
|---|---|---|
| Västerås | 32 | 28 078 kr |
| Fagersta | 33 | 27 866 kr |
| Hallstahammar | 33 | 27 866 kr |
| Kungsör | 33 | 27 866 kr |
| Köping | 33 | 27 866 kr |
| Sala | 33 | 27 866 kr |
| Surahammar | 33 | 27 866 kr |
| Arboga | 34 | 27 653 kr |
| Norberg | 34 | 27 653 kr |
| Skinnskatteberg | 34 | 27 653 kr |
Frågor och svar
Hur mycket blir 35 000 kr efter skatt i Västerås?
28 078 kr i månaden, med skatteavdrag 6 922 kr enligt tabell 32 (2026).
Vad blir 30 000 kr efter skatt i Västerås?
24 297 kr i månaden 2026, med skatteavdrag 5 703 kr enligt tabell 32.
Vilken skattetabell gäller i Västerås?
Tabell 32 om du inte är medlem i Svenska kyrkan: kommunalskatten 31,24 procent plus begravningsavgiften 0,292 blir 31,532 procent, avrundat 32. Medlemmar i Svenska kyrkan har tabell 32, eftersom kyrkoavgiften (0,96 procent) räknas med.
Var i Västmanlands län blir det mest kvar av lönen?
Med 35 000 kr i månadslön blir det mest kvar i Västerås, 28 078 kr, och minst i tre kommuner: Arboga, Norberg och Skinnskatteberg, 27 653 kr. I Västerås blir det 28 078 kr.
När börjar man betala statlig skatt?
På den del av årsinkomsten som är över 660 400 kr 2026 (cirka 55 000 kr i månaden) för den som inte fyllt 66 år vid årets början, och över 760 500 kr för den som fyllt 66. Den statliga skatten är 20 procent och lika i alla kommuner.
Vad är kommunalskatten i Västerås 2026?
31,24 procent: kommun 20,36 och region 10,88. Begravningsavgiften 0,292 procent kommer till, och för medlemmar i Svenska kyrkan kyrkoavgiften 0,96 procent.
Uppdaterad . Skatteverkets skattetabeller och skattesatser per kommun och församling för 2026, SCB:s kommunala skattesatser (öppna data) och Skatteverket om brytpunkten för statlig skatt (skatteverket.se). Uträkningen gäller månadslön och tabellens avdrag; jämkning, sidoinkomster och avdrag på lönebeskedet kan ändra beloppet. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.