Hoppa till innehållet
Beloppet

Kommunalskatten i Västerås 2026

Kommunalskatten i Västerås är 31,24 procent 2026: kommun 20,36 och region 10,88. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 31,532 procent, och det ger skattetabell 32. Västerås har plats 16 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Kommunalskatten är densamma som 2025.

Skattesatsen 2026

Kommun
20,36 %
Region
10,88 %
Kommunalskatt
31,24 %
Begravningsavgift
0,292 %
Summa, ger tabell 32
31,532 %
Kommunalskatt 2025
31,24 %
Rikets snitt 2026 (SCB)
32,38 %

Det är 1,14 procentenheter under rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.

Kommunalskatten i Västerås 2000-2026

Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Västerås gått från 30,27 till 31,24 procent. Den har ändrats fem gånger. Högst var den 31,24 procent (2007 och 2013-2026) och lägst 30,27 procent (2000). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.

30 %31 %32 %33 %2000200520102015202020262000: Västerås 30,27 %, riket 30,38 %2001: Västerås 30,77 %, riket 30,53 %2002: Västerås 30,77 %, riket 30,52 %2003: Västerås 30,77 %, riket 31,17 %2004: Västerås 30,77 %, riket 31,51 %2005: Västerås 30,77 %, riket 31,60 %2006: Västerås 30,77 %, riket 31,60 %2007: Västerås 31,24 %, riket 31,55 %2008: Västerås 30,99 %, riket 31,44 %2009: Västerås 30,74 %, riket 31,52 %2010: Västerås 30,74 %, riket 31,56 %2011: Västerås 30,74 %, riket 31,55 %2012: Västerås 30,74 %, riket 31,60 %2013: Västerås 31,24 %, riket 31,73 %2014: Västerås 31,24 %, riket 31,86 %2015: Västerås 31,24 %, riket 31,99 %2016: Västerås 31,24 %, riket 32,10 %2017: Västerås 31,24 %, riket 32,12 %2018: Västerås 31,24 %, riket 32,12 %2019: Västerås 31,24 %, riket 32,19 %2020: Västerås 31,24 %, riket 32,28 %2021: Västerås 31,24 %, riket 32,27 %2022: Västerås 31,24 %, riket 32,24 %2023: Västerås 31,24 %, riket 32,24 %2024: Västerås 31,24 %, riket 32,37 %2025: Västerås 31,24 %, riket 32,41 %2026: Västerås 31,24 %, riket 32,38 %
ÅrKommunRegionKommunalskatt
202620,3610,8831,24
202520,3610,8831,24
202420,3610,8831,24
202320,3610,8831,24
202220,3610,8831,24
202120,3610,8831,24
202020,3610,8831,24
201920,3610,8831,24
201820,3610,8831,24
201720,3610,8831,24
201620,3610,8831,24
201520,3610,8831,24
201420,3610,8831,24
201320,3610,8831,24
201220,3610,3830,74
201120,2410,5030,74
201020,2410,5030,74
200920,2410,5030,74
200820,3410,6530,99
200720,4410,8031,24
200620,4910,2830,77
200520,4910,2830,77
200420,4910,2830,77
200320,4910,2830,77
200220,4910,2830,77
200120,4910,2830,77
200020,499,7830,27

Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.

Kyrkoavgift per församling 2026

Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 0,96 procent i alla 13 församlingar. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 32.

FörsamlingKyrkoavgiftTabell
Dingtuna-Lillhärads församling0,9632
Gideonsbergs församling0,9632
Kungsåra församling0,9632
Norrbo församling0,9632
Rytterne församling0,9632
Skerike församling0,9632
Tillberga församling0,9632
Viksängs församling0,9632
Västerås Badelunda församling0,9632
Västerås Lundby församling0,9632
Västerås domkyrkoförsamling0,9632
Västerås-Barkarö församling0,9632
Önsta församling0,9632

Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.

Kommunalskatten i Västmanlands län

Snittet för länet är 31,97 procent enligt SCB. Lägst i länet har Västerås, 31,24 procent, och högst Norberg, 33,54 procent.

KommunSkattÄndring
Västerås31,24
Hallstahammar32,69
Kungsör32,91
Fagersta32,99
Köping33,04
Sala33,19
Surahammar33,19
Arboga33,29
Skinnskatteberg33,34
Norberg33,54

Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.

Alla 290 kommuner rangordnade.

Relaterat

Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 32 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.