Kommunalskatten i Fagersta 2026
Kommunalskatten i Fagersta är 32,99 procent 2026: kommun 22,11 och region 10,88. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 33,282 procent, och det ger skattetabell 33. Fagersta delar plats 90 av 290 räknat från lägst kommunalskatt med en annan kommun. Kommunalskatten är densamma som 2025.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 22,11 %
- Region
- 10,88 %
- Kommunalskatt
- 32,99 %
- Begravningsavgift
- 0,292 %
- Summa, ger tabell 33
- 33,282 %
- Kommunalskatt 2025
- 32,99 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 0,61 procentenheter över rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.
Kommunalskatten i Fagersta 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Fagersta gått från 32,47 till 32,99 procent. Den har ändrats tio gånger. Högst var den 32,99 procent (2007 och 2013-2026) och lägst 32,47 procent (2000 och 2006). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 22,11 | 10,88 | 32,99 |
| 2025 | 22,11 | 10,88 | 32,99 |
| 2024 | 22,11 | 10,88 | 32,99 |
| 2023 | 22,11 | 10,88 | 32,99 |
| 2022 | 22,11 | 10,88 | 32,99 |
| 2021 | 22,11 | 10,88 | 32,99 |
| 2020 | 22,11 | 10,88 | 32,99 |
| 2019 | 22,11 | 10,88 | 32,99 |
| 2018 | 22,11 | 10,88 | 32,99 |
| 2017 | 22,11 | 10,88 | 32,99 |
| 2016 | 22,11 | 10,88 | 32,99 |
| 2015 | 22,11 | 10,88 | 32,99 |
| 2014 | 22,11 | 10,88 | 32,99 |
| 2013 | 22,11 | 10,88 | 32,99 |
| 2012 | 22,11 | 10,38 | 32,49 |
| 2011 | 21,99 | 10,50 | 32,49 |
| 2010 | 21,99 | 10,50 | 32,49 |
| 2009 | 21,99 | 10,50 | 32,49 |
| 2008 | 22,09 | 10,65 | 32,74 |
| 2007 | 22,19 | 10,80 | 32,99 |
| 2006 | 22,19 | 10,28 | 32,47 |
| 2005 | 22,29 | 10,28 | 32,57 |
| 2004 | 22,39 | 10,28 | 32,67 |
| 2003 | 22,49 | 10,28 | 32,77 |
| 2002 | 22,59 | 10,28 | 32,87 |
| 2001 | 22,69 | 10,28 | 32,97 |
| 2000 | 22,69 | 9,78 | 32,47 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,21 procent i kommunens enda församling, Västanfors-Västervåla församling. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 34.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Västanfors-Västervåla församling | 1,21 | 34 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Västmanlands län
Snittet för länet är 31,97 procent enligt SCB. Lägst i länet har Västerås, 31,24 procent, och högst Norberg, 33,54 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Västerås | 31,24 | |
| Hallstahammar | 32,69 | |
| Kungsör | 32,91 | |
| Fagersta | 32,99 | |
| Köping | 33,04 | |
| Sala | 33,19 | |
| Surahammar | 33,19 | |
| Arboga | 33,29 | |
| Skinnskatteberg | 33,34 | |
| Norberg | 33,54 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 33 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.