Hoppa till innehållet
Beloppet

Kommunalskatten i Köping 2026

Kommunalskatten i Köping är 33,04 procent 2026: kommun 22,16 och region 10,88. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 33,332 procent, och det ger skattetabell 33. Köping delar plats 95 av 290 räknat från lägst kommunalskatt med två andra kommuner. Kommunalskatten är densamma som 2025.

Skattesatsen 2026

Kommun
22,16 %
Region
10,88 %
Kommunalskatt
33,04 %
Begravningsavgift
0,292 %
Summa, ger tabell 33
33,332 %
Kommunalskatt 2025
33,04 %
Rikets snitt 2026 (SCB)
32,38 %

Det är 0,66 procentenheter över rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.

Kommunalskatten i Köping 2000-2026

Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Köping gått från 31,82 till 33,04 procent. Den har ändrats fem gånger. Högst var den 33,04 procent (2013-2026) och lägst 31,82 procent (2000). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.

30 %31 %32 %33 %34 %2000200520102015202020262000: Köping 31,82 %, riket 30,38 %2001: Köping 32,32 %, riket 30,53 %2002: Köping 32,32 %, riket 30,52 %2003: Köping 32,32 %, riket 31,17 %2004: Köping 32,32 %, riket 31,51 %2005: Köping 32,32 %, riket 31,60 %2006: Köping 32,32 %, riket 31,60 %2007: Köping 32,84 %, riket 31,55 %2008: Köping 32,69 %, riket 31,44 %2009: Köping 32,54 %, riket 31,52 %2010: Köping 32,54 %, riket 31,56 %2011: Köping 32,54 %, riket 31,55 %2012: Köping 32,54 %, riket 31,60 %2013: Köping 33,04 %, riket 31,73 %2014: Köping 33,04 %, riket 31,86 %2015: Köping 33,04 %, riket 31,99 %2016: Köping 33,04 %, riket 32,10 %2017: Köping 33,04 %, riket 32,12 %2018: Köping 33,04 %, riket 32,12 %2019: Köping 33,04 %, riket 32,19 %2020: Köping 33,04 %, riket 32,28 %2021: Köping 33,04 %, riket 32,27 %2022: Köping 33,04 %, riket 32,24 %2023: Köping 33,04 %, riket 32,24 %2024: Köping 33,04 %, riket 32,37 %2025: Köping 33,04 %, riket 32,41 %2026: Köping 33,04 %, riket 32,38 %
ÅrKommunRegionKommunalskatt
202622,1610,8833,04
202522,1610,8833,04
202422,1610,8833,04
202322,1610,8833,04
202222,1610,8833,04
202122,1610,8833,04
202022,1610,8833,04
201922,1610,8833,04
201822,1610,8833,04
201722,1610,8833,04
201622,1610,8833,04
201522,1610,8833,04
201422,1610,8833,04
201322,1610,8833,04
201222,1610,3832,54
201122,0410,5032,54
201022,0410,5032,54
200922,0410,5032,54
200822,0410,6532,69
200722,0410,8032,84
200622,0410,2832,32
200522,0410,2832,32
200422,0410,2832,32
200322,0410,2832,32
200222,0410,2832,32
200122,0410,2832,32
200022,049,7831,82

Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.

Kyrkoavgift per församling 2026

Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,05 procent i båda församlingarna. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 34.

FörsamlingKyrkoavgiftTabell
Köpingsbygdens församling1,0534
Malma församling1,0534

Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.

Kommunalskatten i Västmanlands län

Snittet för länet är 31,97 procent enligt SCB. Lägst i länet har Västerås, 31,24 procent, och högst Norberg, 33,54 procent.

KommunSkattÄndring
Västerås31,24
Hallstahammar32,69
Kungsör32,91
Fagersta32,99
Köping33,04
Sala33,19
Surahammar33,19
Arboga33,29
Skinnskatteberg33,34
Norberg33,54

Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.

Alla 290 kommuner rangordnade.

Relaterat

Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 33 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.