Hoppa till innehållet
Beloppet

Kommunalskatten i Sala 2026

Kommunalskatten i Sala är 33,19 procent 2026: kommun 22,31 och region 10,88. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 33,482 procent, och det ger skattetabell 33. Sala delar plats 110 av 290 räknat från lägst kommunalskatt med tre andra kommuner. Kommunalskatten är densamma som 2025.

Skattesatsen 2026

Kommun
22,31 %
Region
10,88 %
Kommunalskatt
33,19 %
Begravningsavgift
0,292 %
Summa, ger tabell 33
33,482 %
Kommunalskatt 2025
33,19 %
Rikets snitt 2026 (SCB)
32,38 %

Det är 0,81 procentenheter över rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.

Kommunalskatten i Sala 2000-2026

Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Sala gått från 31,97 till 33,19 procent. Den har ändrats fem gånger. Högst var den 33,19 procent (2013-2026) och lägst 31,97 procent (2000). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.

30 %31 %32 %33 %34 %2000200520102015202020262000: Sala 31,97 %, riket 30,38 %2001: Sala 32,47 %, riket 30,53 %2002: Sala 32,47 %, riket 30,52 %2003: Sala 32,47 %, riket 31,17 %2004: Sala 32,47 %, riket 31,51 %2005: Sala 32,47 %, riket 31,60 %2006: Sala 32,47 %, riket 31,60 %2007: Sala 32,99 %, riket 31,55 %2008: Sala 32,84 %, riket 31,44 %2009: Sala 32,69 %, riket 31,52 %2010: Sala 32,69 %, riket 31,56 %2011: Sala 32,69 %, riket 31,55 %2012: Sala 32,69 %, riket 31,60 %2013: Sala 33,19 %, riket 31,73 %2014: Sala 33,19 %, riket 31,86 %2015: Sala 33,19 %, riket 31,99 %2016: Sala 33,19 %, riket 32,10 %2017: Sala 33,19 %, riket 32,12 %2018: Sala 33,19 %, riket 32,12 %2019: Sala 33,19 %, riket 32,19 %2020: Sala 33,19 %, riket 32,28 %2021: Sala 33,19 %, riket 32,27 %2022: Sala 33,19 %, riket 32,24 %2023: Sala 33,19 %, riket 32,24 %2024: Sala 33,19 %, riket 32,37 %2025: Sala 33,19 %, riket 32,41 %2026: Sala 33,19 %, riket 32,38 %
ÅrKommunRegionKommunalskatt
202622,3110,8833,19
202522,3110,8833,19
202422,3110,8833,19
202322,3110,8833,19
202222,3110,8833,19
202122,3110,8833,19
202022,3110,8833,19
201922,3110,8833,19
201822,3110,8833,19
201722,3110,8833,19
201622,3110,8833,19
201522,3110,8833,19
201422,3110,8833,19
201322,3110,8833,19
201222,3110,3832,69
201122,1910,5032,69
201022,1910,5032,69
200922,1910,5032,69
200822,1910,6532,84
200722,1910,8032,99
200622,1910,2832,47
200522,1910,2832,47
200422,1910,2832,47
200322,1910,2832,47
200222,1910,2832,47
200122,1910,2832,47
200022,199,7831,97

Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.

Kyrkoavgift per församling 2026

Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,03 till 1,49 procent beroende på församling. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 35.

FörsamlingKyrkoavgiftTabell
Kumla, Tärna och Kila församling1,4935
Möklinta församling1,0335
Norrby församling1,0335
Sala församling1,0335
Västerfärnebo-Fläckebo församling1,4935

Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.

Kommunalskatten i Västmanlands län

Snittet för länet är 31,97 procent enligt SCB. Lägst i länet har Västerås, 31,24 procent, och högst Norberg, 33,54 procent.

KommunSkattÄndring
Västerås31,24
Hallstahammar32,69
Kungsör32,91
Fagersta32,99
Köping33,04
Sala33,19
Surahammar33,19
Arboga33,29
Skinnskatteberg33,34
Norberg33,54

Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.

Alla 290 kommuner rangordnade.

Relaterat

Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 33 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.