Hoppa till innehållet
Beloppet

Kommunalskatten i Falun 2026

Kommunalskatten i Falun är 34,05 procent 2026: kommun 22,06 och region 11,99. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 34,342 procent, och det ger skattetabell 34. Falun delar plats 210 av 290 räknat från lägst kommunalskatt med en annan kommun. Kommunalskatten är densamma som 2025.

Skattesatsen 2026

Kommun
22,06 %
Region
11,99 %
Kommunalskatt
34,05 %
Begravningsavgift
0,292 %
Summa, ger tabell 34
34,342 %
Kommunalskatt 2025
34,05 %
Rikets snitt 2026 (SCB)
32,38 %

Det är 1,67 procentenheter över rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.

Kommunalskatten i Falun 2000-2026

Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Falun gått från 31,80 till 34,05 procent. Den har ändrats fyra gånger. Högst var den 34,05 procent (2025-2026) och lägst 31,80 procent (2000-2003). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.

30 %31 %32 %33 %34 %35 %2000200520102015202020262000: Falun 31,80 %, riket 30,38 %2001: Falun 31,80 %, riket 30,53 %2002: Falun 31,80 %, riket 30,52 %2003: Falun 31,80 %, riket 31,17 %2004: Falun 33,30 %, riket 31,51 %2005: Falun 33,30 %, riket 31,60 %2006: Falun 33,30 %, riket 31,60 %2007: Falun 33,30 %, riket 31,55 %2008: Falun 33,20 %, riket 31,44 %2009: Falun 33,20 %, riket 31,52 %2010: Falun 33,20 %, riket 31,56 %2011: Falun 33,20 %, riket 31,55 %2012: Falun 33,20 %, riket 31,60 %2013: Falun 33,70 %, riket 31,73 %2014: Falun 33,70 %, riket 31,86 %2015: Falun 33,70 %, riket 31,99 %2016: Falun 33,70 %, riket 32,10 %2017: Falun 33,70 %, riket 32,12 %2018: Falun 33,70 %, riket 32,12 %2019: Falun 33,70 %, riket 32,19 %2020: Falun 33,70 %, riket 32,28 %2021: Falun 33,70 %, riket 32,27 %2022: Falun 33,70 %, riket 32,24 %2023: Falun 33,70 %, riket 32,24 %2024: Falun 33,70 %, riket 32,37 %2025: Falun 34,05 %, riket 32,41 %2026: Falun 34,05 %, riket 32,38 %
ÅrKommunRegionKommunalskatt
202622,0611,9934,05
202522,0611,9934,05
202422,0611,6433,70
202322,0711,6333,70
202222,0711,6333,70
202122,0711,6333,70
202022,0711,6333,70
201922,0711,6333,70
201822,0711,6333,70
201722,5411,1633,70
201622,5411,1633,70
201522,5411,1633,70
201422,5411,1633,70
201322,5411,1633,70
201222,3110,8933,20
201122,3110,8933,20
201022,3110,8933,20
200922,3110,8933,20
200822,3110,8933,20
200722,4110,8933,30
200622,4110,8933,30
200522,4110,8933,30
200422,4110,8933,30
200321,7110,0931,80
200221,7110,0931,80
200121,7110,0931,80
200021,7110,0931,80

Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.

Kyrkoavgift per församling 2026

Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,01 till 1,30 procent beroende på församling. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 35 eller 36, beroende på församling.

FörsamlingKyrkoavgiftTabell
Aspeboda församling1,0135
Bjursås församling1,2336
Envikens församling1,3036
Falu Kristine församling1,0135
Grycksbo församling1,0135
Stora Kopparbergs församling1,0135
Sundborns församling1,3036
Svärdsjö församling1,3036
Vika-Hosjö församling1,0135

Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.

Kommunalskatten i Dalarnas län

Snittet för länet är 34,18 procent enligt SCB. Lägst i länet har Leksand, 33,80 procent, och högst Älvdalen, 34,77 procent.

KommunSkattÄndring
Leksand33,80
Rättvik33,80
Avesta33,95
Falun34,05
Ludvika34,05
Hedemora34,15
Gagnef34,27
Vansbro34,28
Orsa34,30
Säter34,30
Mora34,32
Borlänge34,40
Smedjebacken34,44
Malung-Sälen34,45−0,10
Älvdalen34,77

Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.

Alla 290 kommuner rangordnade.

Relaterat

Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 34 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.