Kommunalskatten i Malung-Sälen 2026
Kommunalskatten i Malung-Sälen är 34,45 procent 2026: kommun 22,46 och region 11,99. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 34,742 procent, och det ger skattetabell 35. Malung-Sälen delar plats 253 av 290 räknat från lägst kommunalskatt med en annan kommun. Den är 0,10 procentenheter lägre än 2025. Kommunens skattesats sänktes med 0,10 procentenheter.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 22,46 %
- Region
- 11,99 %
- Kommunalskatt
- 34,45 %
- Begravningsavgift
- 0,292 %
- Summa, ger tabell 35
- 34,742 %
- Kommunalskatt 2025
- 34,55 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 2,07 procentenheter över rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.
Kommunalskatten i Malung-Sälen 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Malung-Sälen gått från 31,40 till 34,45 procent. Den har ändrats sju gånger. Högst var den 34,55 procent (2025) och lägst 31,40 procent (2000-2001). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 22,46 | 11,99 | 34,45 |
| 2025 | 22,56 | 11,99 | 34,55 |
| 2024 | 22,56 | 11,64 | 34,20 |
| 2023 | 22,57 | 11,63 | 34,20 |
| 2022 | 22,57 | 11,63 | 34,20 |
| 2021 | 22,57 | 11,63 | 34,20 |
| 2020 | 22,57 | 11,63 | 34,20 |
| 2019 | 22,57 | 11,63 | 34,20 |
| 2018 | 22,57 | 11,63 | 34,20 |
| 2017 | 23,04 | 11,16 | 34,20 |
| 2016 | 23,04 | 11,16 | 34,20 |
| 2015 | 22,54 | 11,16 | 33,70 |
| 2014 | 22,54 | 11,16 | 33,70 |
| 2013 | 22,54 | 11,16 | 33,70 |
| 2012 | 22,31 | 10,89 | 33,20 |
| 2011 | 22,31 | 10,89 | 33,20 |
| 2010 | 22,31 | 10,89 | 33,20 |
| 2009 | 21,81 | 10,89 | 32,70 |
| 2008 | 21,81 | 10,89 | 32,70 |
| 2007 | 21,81 | 10,89 | 32,70 |
| 2006 | 21,81 | 10,89 | 32,70 |
| 2005 | 21,81 | 10,89 | 32,70 |
| 2004 | 21,81 | 10,89 | 32,70 |
| 2003 | 21,81 | 10,09 | 31,90 |
| 2002 | 21,81 | 10,09 | 31,90 |
| 2001 | 21,31 | 10,09 | 31,40 |
| 2000 | 21,31 | 10,09 | 31,40 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,21 till 1,38 procent beroende på församling. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 36.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Lima-Transtrands församling | 1,38 | 36 |
| Malungs församling | 1,21 | 36 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Dalarnas län
Snittet för länet är 34,18 procent enligt SCB. Lägst i länet har Leksand, 33,80 procent, och högst Älvdalen, 34,77 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Leksand | 33,80 | |
| Rättvik | 33,80 | |
| Avesta | 33,95 | |
| Falun | 34,05 | |
| Ludvika | 34,05 | |
| Hedemora | 34,15 | |
| Gagnef | 34,27 | |
| Vansbro | 34,28 | |
| Orsa | 34,30 | |
| Säter | 34,30 | |
| Mora | 34,32 | |
| Borlänge | 34,40 | |
| Smedjebacken | 34,44 | |
| Malung-Sälen | 34,45 | −0,10 |
| Älvdalen | 34,77 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 35 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.