Kommunalskatten i Hudiksvall 2026
Kommunalskatten i Hudiksvall är 33,12 procent 2026: kommun 21,61 och region 11,51. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 33,412 procent, och det ger skattetabell 33. Hudiksvall delar plats 106 av 290 räknat från lägst kommunalskatt med två andra kommuner. Kommunalskatten är densamma som 2025.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 21,61 %
- Region
- 11,51 %
- Kommunalskatt
- 33,12 %
- Begravningsavgift
- 0,292 %
- Summa, ger tabell 33
- 33,412 %
- Kommunalskatt 2025
- 33,12 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 0,74 procentenheter över rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.
Kommunalskatten i Hudiksvall 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Hudiksvall gått från 31,50 till 33,12 procent. Den har ändrats fem gånger. Högst var den 33,12 procent (2013-2026) och lägst 31,50 procent (2000-2003). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 21,61 | 11,51 | 33,12 |
| 2025 | 21,61 | 11,51 | 33,12 |
| 2024 | 21,61 | 11,51 | 33,12 |
| 2023 | 21,61 | 11,51 | 33,12 |
| 2022 | 21,61 | 11,51 | 33,12 |
| 2021 | 21,61 | 11,51 | 33,12 |
| 2020 | 21,61 | 11,51 | 33,12 |
| 2019 | 21,61 | 11,51 | 33,12 |
| 2018 | 21,61 | 11,51 | 33,12 |
| 2017 | 21,61 | 11,51 | 33,12 |
| 2016 | 21,61 | 11,51 | 33,12 |
| 2015 | 21,61 | 11,51 | 33,12 |
| 2014 | 21,61 | 11,51 | 33,12 |
| 2013 | 21,61 | 11,51 | 33,12 |
| 2012 | 21,39 | 11,43 | 32,82 |
| 2011 | 21,65 | 11,17 | 32,82 |
| 2010 | 21,65 | 11,17 | 32,82 |
| 2009 | 21,65 | 10,87 | 32,52 |
| 2008 | 21,65 | 10,67 | 32,32 |
| 2007 | 21,65 | 10,67 | 32,32 |
| 2006 | 21,65 | 10,67 | 32,32 |
| 2005 | 21,65 | 10,35 | 32,00 |
| 2004 | 21,65 | 10,35 | 32,00 |
| 2003 | 21,15 | 10,35 | 31,50 |
| 2002 | 21,15 | 10,35 | 31,50 |
| 2001 | 21,15 | 10,35 | 31,50 |
| 2000 | 21,15 | 10,35 | 31,50 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 0,933 till 1,158 procent beroende på församling. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 34 eller 35, beroende på församling.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Bjuråker-Norrbo församling | 1,158 | 35 |
| Delsbo församling | 1,158 | 35 |
| Enånger-Njutångers församling | 1,15 | 35 |
| Forsa-Högs församling | 1,10 | 35 |
| Hudiksvallsbygdens församling | 0,933 | 34 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Gävleborgs län
Snittet för länet är 33,54 procent enligt SCB. Lägst i länet har Hudiksvall, 33,12 procent, och högst Hofors, 34,37 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Hudiksvall | 33,12 | |
| Sandviken | 33,12 | |
| Söderhamn | 33,17 | |
| Bollnäs | 33,37 | |
| Ovanåker | 33,37 | |
| Gävle | 33,77 | |
| Ljusdal | 33,87 | |
| Nordanstig | 34,02 | |
| Ockelbo | 34,27 | |
| Hofors | 34,37 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 33 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.