Kommunalskatten i Söderhamn 2026
Kommunalskatten i Söderhamn är 33,17 procent 2026: kommun 21,66 och region 11,51. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 33,462 procent, och det ger skattetabell 33. Söderhamn har plats 109 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Kommunalskatten är densamma som 2025.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 21,66 %
- Region
- 11,51 %
- Kommunalskatt
- 33,17 %
- Begravningsavgift
- 0,292 %
- Summa, ger tabell 33
- 33,462 %
- Kommunalskatt 2025
- 33,17 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 0,79 procentenheter över rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.
Kommunalskatten i Söderhamn 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Söderhamn gått från 31,05 till 33,17 procent. Den har ändrats sex gånger. Högst var den 33,17 procent (2013-2026) och lägst 31,05 procent (2000). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 21,66 | 11,51 | 33,17 |
| 2025 | 21,66 | 11,51 | 33,17 |
| 2024 | 21,66 | 11,51 | 33,17 |
| 2023 | 21,66 | 11,51 | 33,17 |
| 2022 | 21,66 | 11,51 | 33,17 |
| 2021 | 21,66 | 11,51 | 33,17 |
| 2020 | 21,66 | 11,51 | 33,17 |
| 2019 | 21,66 | 11,51 | 33,17 |
| 2018 | 21,66 | 11,51 | 33,17 |
| 2017 | 21,66 | 11,51 | 33,17 |
| 2016 | 21,66 | 11,51 | 33,17 |
| 2015 | 21,66 | 11,51 | 33,17 |
| 2014 | 21,66 | 11,51 | 33,17 |
| 2013 | 21,66 | 11,51 | 33,17 |
| 2012 | 21,44 | 11,43 | 32,87 |
| 2011 | 21,70 | 11,17 | 32,87 |
| 2010 | 21,70 | 11,17 | 32,87 |
| 2009 | 21,70 | 10,87 | 32,57 |
| 2008 | 21,70 | 10,67 | 32,37 |
| 2007 | 21,70 | 10,67 | 32,37 |
| 2006 | 21,70 | 10,67 | 32,37 |
| 2005 | 21,70 | 10,35 | 32,05 |
| 2004 | 21,20 | 10,35 | 31,55 |
| 2003 | 21,20 | 10,35 | 31,55 |
| 2002 | 21,20 | 10,35 | 31,55 |
| 2001 | 21,20 | 10,35 | 31,55 |
| 2000 | 20,70 | 10,35 | 31,05 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,05 till 1,16 procent beroende på församling. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 35.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Ljusne församling | 1,16 | 35 |
| Mo-Bergviks församling | 1,16 | 35 |
| Norrala-Trönö församling | 1,05 | 35 |
| Skogs församling | 1,16 | 35 |
| Söderala församling | 1,16 | 35 |
| Söderhamn-Sandarne församling | 1,14 | 35 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Gävleborgs län
Snittet för länet är 33,54 procent enligt SCB. Lägst i länet har Hudiksvall, 33,12 procent, och högst Hofors, 34,37 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Hudiksvall | 33,12 | |
| Sandviken | 33,12 | |
| Söderhamn | 33,17 | |
| Bollnäs | 33,37 | |
| Ovanåker | 33,37 | |
| Gävle | 33,77 | |
| Ljusdal | 33,87 | |
| Nordanstig | 34,02 | |
| Ockelbo | 34,27 | |
| Hofors | 34,37 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 33 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.