Kommunalskatten i Nacka 2026
Kommunalskatten i Nacka är 30,11 procent 2026: kommun 17,78 och region 12,33. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 30,402 procent, och det ger skattetabell 30. Nacka har plats 7 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Den är 0,15 procentenheter lägre än 2025. Kommunens skattesats sänktes med 0,10 och regionens med 0,05 procentenheter.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 17,78 %
- Region
- 12,33 %
- Kommunalskatt
- 30,11 %
- Begravningsavgift
- 0,292 %
- Summa, ger tabell 30
- 30,402 %
- Kommunalskatt 2025
- 30,26 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 2,27 procentenheter under rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.
Kommunalskatten i Nacka 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Nacka gått från 28,25 till 30,11 procent. Den har ändrats elva gånger. Högst var den 30,93 procent (2004-2006) och lägst 28,25 procent (2000-2002). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 17,78 | 12,33 | 30,11 |
| 2025 | 17,88 | 12,38 | 30,26 |
| 2024 | 17,88 | 12,38 | 30,26 |
| 2023 | 17,98 | 12,08 | 30,06 |
| 2022 | 17,98 | 12,08 | 30,06 |
| 2021 | 18,23 | 12,08 | 30,31 |
| 2020 | 18,43 | 12,08 | 30,51 |
| 2019 | 18,43 | 12,08 | 30,51 |
| 2018 | 18,43 | 12,08 | 30,51 |
| 2017 | 18,53 | 12,08 | 30,61 |
| 2016 | 18,63 | 12,08 | 30,71 |
| 2015 | 18,61 | 12,10 | 30,71 |
| 2014 | 18,61 | 12,10 | 30,71 |
| 2013 | 18,61 | 12,10 | 30,71 |
| 2012 | 18,61 | 12,10 | 30,71 |
| 2011 | 18,26 | 12,10 | 30,36 |
| 2010 | 18,26 | 12,10 | 30,36 |
| 2009 | 18,26 | 12,10 | 30,36 |
| 2008 | 18,26 | 12,10 | 30,36 |
| 2007 | 18,41 | 12,27 | 30,68 |
| 2006 | 18,66 | 12,27 | 30,93 |
| 2005 | 18,66 | 12,27 | 30,93 |
| 2004 | 18,66 | 12,27 | 30,93 |
| 2003 | 18,56 | 11,62 | 30,18 |
| 2002 | 17,93 | 10,32 | 28,25 |
| 2001 | 17,93 | 10,32 | 28,25 |
| 2000 | 17,93 | 10,32 | 28,25 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 0,80 till 0,93 procent beroende på församling. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 31.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Boo församling | 0,85 | 31 |
| Nacka församling | 0,80 | 31 |
| Saltsjöbadens församling | 0,93 | 31 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Stockholms län
Snittet för länet är 30,82 procent enligt SCB. Lägst i länet har Österåker, 28,93 procent, och högst Södertälje, 32,38 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Österåker | 28,93 | −0,05 |
| Lidingö | 29,67 | −0,05 |
| Solna | 29,70 | −0,05 |
| Täby | 29,88 | −0,05 |
| Nacka | 30,11 | −0,15 |
| Sollentuna | 30,45 | −0,05 |
| Stockholm | 30,55 | −0,05 |
| Danderyd | 30,58 | −0,05 |
| Vallentuna | 31,23 | −0,05 |
| Haninge | 31,28 | −0,55 |
| Värmdö | 31,31 | −0,05 |
| Ekerö | 31,45 | −0,15 |
| Järfälla | 31,52 | −0,10 |
| Sundbyberg | 31,58 | −0,05 |
| Vaxholm | 31,63 | −0,05 |
| Huddinge | 31,71 | −0,14 |
| Upplands-Bro | 31,73 | −0,05 |
| Upplands Väsby | 31,75 | −0,05 |
| Sigtuna | 31,83 | −0,25 |
| Tyresö | 31,83 | −0,05 |
| Salem | 32,00 | −0,05 |
| Norrtälje | 32,05 | −0,05 |
| Nynäshamn | 32,18 | −0,05 |
| Botkyrka | 32,23 | −0,20 |
| Nykvarn | 32,30 | −0,05 |
| Södertälje | 32,38 | −0,15 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 30 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.