Kommunalskatten i Stockholm 2026
Kommunalskatten i Stockholm är 30,55 procent 2026: kommun 18,22 och region 12,33. Med begravningsavgiften 0,07 blir det 30,62 procent, och det ger skattetabell 31. Stockholm har plats 11 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Den är 0,05 procentenheter lägre än 2025. Regionens skattesats sänktes med 0,05 procentenheter.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 18,22 %
- Region
- 12,33 %
- Kommunalskatt
- 30,55 %
- Begravningsavgift
- 0,07 %
- Summa, ger tabell 31
- 30,62 %
- Kommunalskatt 2025
- 30,60 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 1,83 procentenheter under rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften är densamma som 2025.
Kommunalskatten i Stockholm 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Stockholm gått från 28,25 till 30,55 procent. Den har ändrats 14 gånger. Högst var den 30,60 procent (2025) och lägst 27,90 procent (2002). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 18,22 | 12,33 | 30,55 |
| 2025 | 18,22 | 12,38 | 30,60 |
| 2024 | 17,98 | 12,38 | 30,36 |
| 2023 | 17,74 | 12,08 | 29,82 |
| 2022 | 17,74 | 12,08 | 29,82 |
| 2021 | 17,74 | 12,08 | 29,82 |
| 2020 | 17,74 | 12,08 | 29,82 |
| 2019 | 17,74 | 12,08 | 29,82 |
| 2018 | 17,90 | 12,08 | 29,98 |
| 2017 | 17,90 | 12,08 | 29,98 |
| 2016 | 17,90 | 12,08 | 29,98 |
| 2015 | 17,68 | 12,10 | 29,78 |
| 2014 | 17,33 | 12,10 | 29,43 |
| 2013 | 17,33 | 12,10 | 29,43 |
| 2012 | 17,48 | 12,10 | 29,58 |
| 2011 | 17,48 | 12,10 | 29,58 |
| 2010 | 17,48 | 12,10 | 29,58 |
| 2009 | 17,48 | 12,10 | 29,58 |
| 2008 | 17,58 | 12,10 | 29,68 |
| 2007 | 17,78 | 12,27 | 30,05 |
| 2006 | 18,08 | 12,27 | 30,35 |
| 2005 | 18,08 | 12,27 | 30,35 |
| 2004 | 18,08 | 12,27 | 30,35 |
| 2003 | 18,08 | 11,62 | 29,70 |
| 2002 | 17,58 | 10,32 | 27,90 |
| 2001 | 17,78 | 10,32 | 28,10 |
| 2000 | 17,93 | 10,32 | 28,25 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 0,70 till 1,18 procent beroende på församling. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 31 eller 32, beroende på församling.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Adolf Fredriks församling | 1,18 | 32 |
| Bromma församling | 0,77 | 31 |
| Brännkyrka församling | 0,88 | 31 |
| Engelbrekts församling | 0,79 | 31 |
| Enskede-Årsta församling | 0,90 | 32 |
| Farsta församling | 0,87 | 31 |
| Finska församlingen | 0,94 | 32 |
| Gustav Vasa församling | 0,98 | 32 |
| Hedvig Eleonora och Oscars församling | 0,725 | 31 |
| Hovförsamlingen | 1,00 | 32 |
| Hägerstens församling | 0,765 | 31 |
| Hässelby församling | 0,90 | 32 |
| Högalids församling | 0,97 | 32 |
| Katarina församling | 0,895 | 32 |
| Maria Magdalena församling | 0,87 | 31 |
| S:t Johannes församling | 0,99 | 32 |
| S:t Matteus församling | 0,82 | 31 |
| Skarpnäcks församling | 0,985 | 32 |
| Skärholmens församling | 1,10 | 32 |
| Sofia församling | 0,85 | 31 |
| Spånga-Kista församling | 0,93 | 32 |
| Stockholms domkyrkoförsamling | 1,03 | 32 |
| Tyska S:ta Gertruds församling | 0,78 | 31 |
| Vantörs församling | 0,80 | 31 |
| Vällingby församling | 0,90 | 32 |
| Västerleds församling | 0,76 | 31 |
| Västermalms församling | 0,70 | 31 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Stockholms län
Snittet för länet är 30,82 procent enligt SCB. Lägst i länet har Österåker, 28,93 procent, och högst Södertälje, 32,38 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Österåker | 28,93 | −0,05 |
| Lidingö | 29,67 | −0,05 |
| Solna | 29,70 | −0,05 |
| Täby | 29,88 | −0,05 |
| Nacka | 30,11 | −0,15 |
| Sollentuna | 30,45 | −0,05 |
| Stockholm | 30,55 | −0,05 |
| Danderyd | 30,58 | −0,05 |
| Vallentuna | 31,23 | −0,05 |
| Haninge | 31,28 | −0,55 |
| Värmdö | 31,31 | −0,05 |
| Ekerö | 31,45 | −0,15 |
| Järfälla | 31,52 | −0,10 |
| Sundbyberg | 31,58 | −0,05 |
| Vaxholm | 31,63 | −0,05 |
| Huddinge | 31,71 | −0,14 |
| Upplands-Bro | 31,73 | −0,05 |
| Upplands Väsby | 31,75 | −0,05 |
| Sigtuna | 31,83 | −0,25 |
| Tyresö | 31,83 | −0,05 |
| Salem | 32,00 | −0,05 |
| Norrtälje | 32,05 | −0,05 |
| Nynäshamn | 32,18 | −0,05 |
| Botkyrka | 32,23 | −0,20 |
| Nykvarn | 32,30 | −0,05 |
| Södertälje | 32,38 | −0,15 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 31 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.