Kommunalskatten i Nykvarn 2026
Kommunalskatten i Nykvarn är 32,30 procent 2026: kommun 19,97 och region 12,33. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 32,592 procent, och det ger skattetabell 33. Nykvarn har plats 61 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Den är 0,05 procentenheter lägre än 2025. Regionens skattesats sänktes med 0,05 procentenheter.
Skattesatsen 2026
- Kommun
- 19,97 %
- Region
- 12,33 %
- Kommunalskatt
- 32,30 %
- Begravningsavgift
- 0,292 %
- Summa, ger tabell 33
- 32,592 %
- Kommunalskatt 2025
- 32,35 %
- Rikets snitt 2026 (SCB)
- 32,38 %
Det är 0,08 procentenheter under rikets snitt, 32,38 procent enligt SCB. Begravningsavgiften sänktes från 0,293 till 0,292 procent.
Kommunalskatten i Nykvarn 2000-2026
Från 2000 till 2026 har kommunalskatten i Nykvarn gått från 29,35 till 32,30 procent. Den har ändrats fem gånger. Högst var den 32,35 procent (2024-2025) och lägst 29,35 procent (2000-2002). Rikets snitt gick under samma tid från 30,38 till 32,38 procent.
| År | Kommun | Region | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 19,97 | 12,33 | 32,30 |
| 2025 | 19,97 | 12,38 | 32,35 |
| 2024 | 19,97 | 12,38 | 32,35 |
| 2023 | 19,97 | 12,08 | 32,05 |
| 2022 | 19,97 | 12,08 | 32,05 |
| 2021 | 19,97 | 12,08 | 32,05 |
| 2020 | 19,97 | 12,08 | 32,05 |
| 2019 | 19,97 | 12,08 | 32,05 |
| 2018 | 19,97 | 12,08 | 32,05 |
| 2017 | 19,97 | 12,08 | 32,05 |
| 2016 | 19,97 | 12,08 | 32,05 |
| 2015 | 19,95 | 12,10 | 32,05 |
| 2014 | 19,95 | 12,10 | 32,05 |
| 2013 | 19,95 | 12,10 | 32,05 |
| 2012 | 19,95 | 12,10 | 32,05 |
| 2011 | 19,95 | 12,10 | 32,05 |
| 2010 | 19,95 | 12,10 | 32,05 |
| 2009 | 19,95 | 12,10 | 32,05 |
| 2008 | 19,95 | 12,10 | 32,05 |
| 2007 | 19,95 | 12,27 | 32,22 |
| 2006 | 19,95 | 12,27 | 32,22 |
| 2005 | 19,95 | 12,27 | 32,22 |
| 2004 | 19,95 | 12,27 | 32,22 |
| 2003 | 19,03 | 11,62 | 30,65 |
| 2002 | 19,03 | 10,32 | 29,35 |
| 2001 | 19,03 | 10,32 | 29,35 |
| 2000 | 19,03 | 10,32 | 29,35 |
Procent, utan begravningsavgift och kyrkoavgift. Riket är SCB:s snitt, vägt efter skatteunderlaget.
Kyrkoavgift per församling 2026
Kyrkoavgiften för medlemmar i Svenska kyrkan är 1,08 procent i kommunens enda församling, Turinge-Taxinge församling. Den läggs till kommunalskatten och begravningsavgiften när skattetabellen väljs. Med kyrkoavgift gäller tabell 34.
| Församling | Kyrkoavgift | Tabell |
|---|---|---|
| Turinge-Taxinge församling | 1,08 | 34 |
Procent. Summan är kommunalskatten, begravningsavgiften och kyrkoavgiften.
Kommunalskatten i Stockholms län
Snittet för länet är 30,82 procent enligt SCB. Lägst i länet har Österåker, 28,93 procent, och högst Södertälje, 32,38 procent.
| Kommun | Skatt | Ändring |
|---|---|---|
| Österåker | 28,93 | −0,05 |
| Lidingö | 29,67 | −0,05 |
| Solna | 29,70 | −0,05 |
| Täby | 29,88 | −0,05 |
| Nacka | 30,11 | −0,15 |
| Sollentuna | 30,45 | −0,05 |
| Stockholm | 30,55 | −0,05 |
| Danderyd | 30,58 | −0,05 |
| Vallentuna | 31,23 | −0,05 |
| Haninge | 31,28 | −0,55 |
| Värmdö | 31,31 | −0,05 |
| Ekerö | 31,45 | −0,15 |
| Järfälla | 31,52 | −0,10 |
| Sundbyberg | 31,58 | −0,05 |
| Vaxholm | 31,63 | −0,05 |
| Huddinge | 31,71 | −0,14 |
| Upplands-Bro | 31,73 | −0,05 |
| Upplands Väsby | 31,75 | −0,05 |
| Sigtuna | 31,83 | −0,25 |
| Tyresö | 31,83 | −0,05 |
| Salem | 32,00 | −0,05 |
| Norrtälje | 32,05 | −0,05 |
| Nynäshamn | 32,18 | −0,05 |
| Botkyrka | 32,23 | −0,20 |
| Nykvarn | 32,30 | −0,05 |
| Södertälje | 32,38 | −0,15 |
Skatt är kommunalskatten i procent, kommun och region tillsammans. Ändringen är i procentenheter mot 2025.
Relaterat
- Vad betyder kommunalskatt? på Ordlex
Uppdaterad . SCB, Kommunala skattesatser år 2000-2026 (Statistikdatabasen, öppna data), och Skatteverkets skattesatser per kommun och församling 2026 och 2025 (öppna data). Nettolönen ur Skatteverkets skattetabell 33 för 2026. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.