Lön efter skatt i Alingsås
Med 35 000 kr i månadslön får du ut 27 866 kr efter skatt i Alingsås 2026, enligt Skatteverkets tabell 33. Kommunalskatten är 32,84 procent: kommun 21,36 och region 11,48. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 33,132 procent, och det ger tabell 33. Alingsås har plats 82 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Kommunalskatten är densamma som 2025.
Lönebesked, Alingsås
| Bruttolön | 35 000 kr |
| Skatteavdrag (tabell 33, kolumn 1) | 7 134 kr |
| Nettolön, att få ut | 27 866 kr |
27 866 kr
334 392 kr om året efter skatt. Skatten är 20,4 % av lönen.
Alingsås: kommunalskatt 32,84 % (kommun 21,36 + region 11,48) och begravningsavgift 0,292 %, sammanlagt 33,132 %, alltså tabell 33.
Nettolön i Alingsås 2026
| Bruttolön | Skatt | Nettolön |
|---|---|---|
| 20 000 kr | 3 391 kr | 16 609 kr |
| 25 000 kr | 4 622 kr | 20 378 kr |
| 28 000 kr | 5 376 kr | 22 624 kr |
| 30 000 kr | 5 878 kr | 24 122 kr |
| 32 000 kr | 6 381 kr | 25 619 kr |
| 35 000 kr | 7 134 kr | 27 866 kr |
| 38 000 kr | 7 888 kr | 30 112 kr |
| 40 000 kr | 8 402 kr | 31 598 kr |
| 45 000 kr | 10 052 kr | 34 948 kr |
| 50 000 kr | 11 702 kr | 38 298 kr |
| 55 000 kr | 13 352 kr | 41 648 kr |
| 60 000 kr | 15 995 kr | 44 005 kr |
| 70 000 kr | 21 295 kr | 48 705 kr |
| 80 000 kr | 26 595 kr | 53 405 kr |
| 100 000 kr | 37 000 kr | 63 000 kr |
Utan kyrkoavgift, tabell 33 kolumn 1 (under 66 år) och kolumn 3 (66 år eller äldre vid årets början).
Med kyrkoavgift: församlingarna i Alingsås
Är du medlem i Svenska kyrkan räknas kyrkoavgiften i din församling med när tabellen väljs. Nettolönen på 35 000 kr i månaden:
| Församling | Tabell | Nettolön |
|---|---|---|
| Alingsås församlingkyrkoavgift 1,115 % | 34 | 27 653 kr |
| Bjärke församlingkyrkoavgift 1,565 % | 35 | 27 440 kr |
| Hemsjö församlingkyrkoavgift 1,115 % | 34 | 27 653 kr |
| Ödenäs församlingkyrkoavgift 1,115 % | 34 | 27 653 kr |
Kommunalskatt och begravningsavgift 33,132 % plus församlingens kyrkoavgift, avrundat till heltal. Välj församling i räknaren för andra löner.
Samma lön i grannkommunerna
35 000 kr i månadslön i de 49 kommunerna i Västra Götalands län, mest kvar först:
| Kommun | Tabell | Nettolön |
|---|---|---|
| Härryda | 32 | 28 078 kr |
| Lerum | 32 | 28 078 kr |
| Mölndal | 32 | 28 078 kr |
| Partille | 32 | 28 078 kr |
| Ale | 33 | 27 866 kr |
| Alingsås | 33 | 27 866 kr |
| Bollebygd | 33 | 27 866 kr |
| Borås | 33 | 27 866 kr |
| Essunga | 33 | 27 866 kr |
| Göteborg | 33 | 27 866 kr |
| Karlsborg | 33 | 27 866 kr |
| Kungälv | 33 | 27 866 kr |
| Lidköping | 33 | 27 866 kr |
| Mariestad | 33 | 27 866 kr |
| Mark | 33 | 27 866 kr |
| Skövde | 33 | 27 866 kr |
| Stenungsund | 33 | 27 866 kr |
| Tanum | 33 | 27 866 kr |
| Tibro | 33 | 27 866 kr |
| Tjörn | 33 | 27 866 kr |
| Tranemo | 33 | 27 866 kr |
| Töreboda | 33 | 27 866 kr |
| Ulricehamn | 33 | 27 866 kr |
| Vårgårda | 33 | 27 866 kr |
| Öckerö | 33 | 27 866 kr |
| Falköping | 34 | 27 653 kr |
| Grästorp | 34 | 27 653 kr |
| Gullspång | 34 | 27 653 kr |
| Götene | 34 | 27 653 kr |
| Herrljunga | 34 | 27 653 kr |
| Hjo | 34 | 27 653 kr |
| Lilla Edet | 34 | 27 653 kr |
| Lysekil | 34 | 27 653 kr |
| Mellerud | 34 | 27 653 kr |
| Orust | 34 | 27 653 kr |
| Skara | 34 | 27 653 kr |
| Sotenäs | 34 | 27 653 kr |
| Strömstad | 34 | 27 653 kr |
| Svenljunga | 34 | 27 653 kr |
| Tidaholm | 34 | 27 653 kr |
| Trollhättan | 34 | 27 653 kr |
| Uddevalla | 34 | 27 653 kr |
| Vara | 34 | 27 653 kr |
| Vänersborg | 34 | 27 653 kr |
| Åmål | 34 | 27 653 kr |
| Bengtsfors | 35 | 27 440 kr |
| Dals-Ed | 35 | 27 440 kr |
| Färgelanda | 35 | 27 440 kr |
| Munkedal | 35 | 27 440 kr |
Frågor och svar
Hur mycket blir 35 000 kr efter skatt i Alingsås?
27 866 kr i månaden, med skatteavdrag 7 134 kr enligt tabell 33 (2026).
Vad blir 30 000 kr efter skatt i Alingsås?
24 122 kr i månaden 2026, med skatteavdrag 5 878 kr enligt tabell 33.
Vilken skattetabell gäller i Alingsås?
Tabell 33 om du inte är medlem i Svenska kyrkan: kommunalskatten 32,84 procent plus begravningsavgiften 0,292 blir 33,132 procent, avrundat 33. Medlemmar i Svenska kyrkan har tabell 34-35 beroende på församling, eftersom kyrkoavgiften (1,115 till 1,565 procent) räknas med.
Var i Västra Götalands län blir det mest kvar av lönen?
Med 35 000 kr i månadslön blir det mest kvar i fyra kommuner: Härryda, Lerum, Mölndal och Partille, 28 078 kr, och minst i fyra kommuner: Bengtsfors, Dals-Ed, Färgelanda och Munkedal, 27 440 kr. I Alingsås blir det 27 866 kr.
När börjar man betala statlig skatt?
På den del av årsinkomsten som är över 660 400 kr 2026 (cirka 55 000 kr i månaden) för den som inte fyllt 66 år vid årets början, och över 760 500 kr för den som fyllt 66. Den statliga skatten är 20 procent och lika i alla kommuner.
Vad är kommunalskatten i Alingsås 2026?
32,84 procent: kommun 21,36 och region 11,48. Begravningsavgiften 0,292 procent kommer till, och för medlemmar i Svenska kyrkan kyrkoavgiften 1,115 till 1,565 procent.
Uppdaterad . Skatteverkets skattetabeller och skattesatser per kommun och församling för 2026, SCB:s kommunala skattesatser (öppna data) och Skatteverket om brytpunkten för statlig skatt (skatteverket.se). Uträkningen gäller månadslön och tabellens avdrag; jämkning, sidoinkomster och avdrag på lönebeskedet kan ändra beloppet. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.