Lön efter skatt i Hjo
Med 35 000 kr i månadslön får du ut 27 653 kr efter skatt i Hjo 2026, enligt Skatteverkets tabell 34. Kommunalskatten är 33,48 procent: kommun 22,00 och region 11,48. Med begravningsavgiften 0,292 blir det 33,772 procent, och det ger tabell 34. Hjo har plats 137 av 290 räknat från lägst kommunalskatt. Kommunalskatten är densamma som 2025.
Lönebesked, Hjo
| Bruttolön | 35 000 kr |
| Skatteavdrag (tabell 34, kolumn 1) | 7 347 kr |
| Nettolön, att få ut | 27 653 kr |
27 653 kr
331 836 kr om året efter skatt. Skatten är 21,0 % av lönen.
Hjo: kommunalskatt 33,48 % (kommun 22,00 + region 11,48) och begravningsavgift 0,292 %, sammanlagt 33,772 %, alltså tabell 34.
Nettolön i Hjo 2026
| Bruttolön | Skatt | Nettolön |
|---|---|---|
| 20 000 kr | 3 491 kr | 16 509 kr |
| 25 000 kr | 4 760 kr | 20 240 kr |
| 28 000 kr | 5 536 kr | 22 464 kr |
| 30 000 kr | 6 054 kr | 23 946 kr |
| 32 000 kr | 6 571 kr | 25 429 kr |
| 35 000 kr | 7 347 kr | 27 653 kr |
| 38 000 kr | 8 123 kr | 29 877 kr |
| 40 000 kr | 8 652 kr | 31 348 kr |
| 45 000 kr | 10 352 kr | 34 648 kr |
| 50 000 kr | 12 052 kr | 37 948 kr |
| 55 000 kr | 13 752 kr | 41 248 kr |
| 60 000 kr | 16 446 kr | 43 554 kr |
| 70 000 kr | 21 846 kr | 48 154 kr |
| 80 000 kr | 27 246 kr | 52 754 kr |
| 100 000 kr | 38 000 kr | 62 000 kr |
Utan kyrkoavgift, tabell 34 kolumn 1 (under 66 år) och kolumn 3 (66 år eller äldre vid årets början).
Med kyrkoavgift: församlingarna i Hjo
Är du medlem i Svenska kyrkan räknas kyrkoavgiften i din församling med när tabellen väljs. Nettolönen på 35 000 kr i månaden:
| Församling | Tabell | Nettolön |
|---|---|---|
| Fågelås församlingkyrkoavgift 1,125 % | 35 | 27 440 kr |
| Hjo församlingkyrkoavgift 1,125 % | 35 | 27 440 kr |
| Korsberga-Fridene församlingkyrkoavgift 1,125 % | 35 | 27 440 kr |
| Mofalla församlingkyrkoavgift 1,125 % | 35 | 27 440 kr |
Kommunalskatt och begravningsavgift 33,772 % plus församlingens kyrkoavgift, avrundat till heltal. Välj församling i räknaren för andra löner.
Samma lön i grannkommunerna
35 000 kr i månadslön i de 49 kommunerna i Västra Götalands län, mest kvar först:
| Kommun | Tabell | Nettolön |
|---|---|---|
| Härryda | 32 | 28 078 kr |
| Lerum | 32 | 28 078 kr |
| Mölndal | 32 | 28 078 kr |
| Partille | 32 | 28 078 kr |
| Ale | 33 | 27 866 kr |
| Alingsås | 33 | 27 866 kr |
| Bollebygd | 33 | 27 866 kr |
| Borås | 33 | 27 866 kr |
| Essunga | 33 | 27 866 kr |
| Göteborg | 33 | 27 866 kr |
| Karlsborg | 33 | 27 866 kr |
| Kungälv | 33 | 27 866 kr |
| Lidköping | 33 | 27 866 kr |
| Mariestad | 33 | 27 866 kr |
| Mark | 33 | 27 866 kr |
| Skövde | 33 | 27 866 kr |
| Stenungsund | 33 | 27 866 kr |
| Tanum | 33 | 27 866 kr |
| Tibro | 33 | 27 866 kr |
| Tjörn | 33 | 27 866 kr |
| Tranemo | 33 | 27 866 kr |
| Töreboda | 33 | 27 866 kr |
| Ulricehamn | 33 | 27 866 kr |
| Vårgårda | 33 | 27 866 kr |
| Öckerö | 33 | 27 866 kr |
| Falköping | 34 | 27 653 kr |
| Grästorp | 34 | 27 653 kr |
| Gullspång | 34 | 27 653 kr |
| Götene | 34 | 27 653 kr |
| Herrljunga | 34 | 27 653 kr |
| Hjo | 34 | 27 653 kr |
| Lilla Edet | 34 | 27 653 kr |
| Lysekil | 34 | 27 653 kr |
| Mellerud | 34 | 27 653 kr |
| Orust | 34 | 27 653 kr |
| Skara | 34 | 27 653 kr |
| Sotenäs | 34 | 27 653 kr |
| Strömstad | 34 | 27 653 kr |
| Svenljunga | 34 | 27 653 kr |
| Tidaholm | 34 | 27 653 kr |
| Trollhättan | 34 | 27 653 kr |
| Uddevalla | 34 | 27 653 kr |
| Vara | 34 | 27 653 kr |
| Vänersborg | 34 | 27 653 kr |
| Åmål | 34 | 27 653 kr |
| Bengtsfors | 35 | 27 440 kr |
| Dals-Ed | 35 | 27 440 kr |
| Färgelanda | 35 | 27 440 kr |
| Munkedal | 35 | 27 440 kr |
Frågor och svar
Hur mycket blir 35 000 kr efter skatt i Hjo?
27 653 kr i månaden, med skatteavdrag 7 347 kr enligt tabell 34 (2026).
Vad blir 30 000 kr efter skatt i Hjo?
23 946 kr i månaden 2026, med skatteavdrag 6 054 kr enligt tabell 34.
Vilken skattetabell gäller i Hjo?
Tabell 34 om du inte är medlem i Svenska kyrkan: kommunalskatten 33,48 procent plus begravningsavgiften 0,292 blir 33,772 procent, avrundat 34. Medlemmar i Svenska kyrkan har tabell 35, eftersom kyrkoavgiften (1,125 procent) räknas med.
Var i Västra Götalands län blir det mest kvar av lönen?
Med 35 000 kr i månadslön blir det mest kvar i fyra kommuner: Härryda, Lerum, Mölndal och Partille, 28 078 kr, och minst i fyra kommuner: Bengtsfors, Dals-Ed, Färgelanda och Munkedal, 27 440 kr. I Hjo blir det 27 653 kr.
När börjar man betala statlig skatt?
På den del av årsinkomsten som är över 660 400 kr 2026 (cirka 55 000 kr i månaden) för den som inte fyllt 66 år vid årets början, och över 760 500 kr för den som fyllt 66. Den statliga skatten är 20 procent och lika i alla kommuner.
Vad är kommunalskatten i Hjo 2026?
33,48 procent: kommun 22,00 och region 11,48. Begravningsavgiften 0,292 procent kommer till, och för medlemmar i Svenska kyrkan kyrkoavgiften 1,125 procent.
Uppdaterad . Skatteverkets skattetabeller och skattesatser per kommun och församling för 2026, SCB:s kommunala skattesatser (öppna data) och Skatteverket om brytpunkten för statlig skatt (skatteverket.se). Uträkningen gäller månadslön och tabellens avdrag; jämkning, sidoinkomster och avdrag på lönebeskedet kan ändra beloppet. Utgivare: Hydral Media AB. Så räknar vi.